Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Zeman, ryzlink a benzín za sedmnáct

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil 12. února v Abú Zabí v rámci návštěvy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se zúčastnil 12. února v Abú Zabí v rámci návštěvy... | foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s kroky, které vedly k devalvaci koruny. Přejme mu jeho názor. Prezident Miloš Zeman má z Ústavy pravomoc jmenovat bankovní radu ČNB. Respektujme jeho pravomoc. Pokud však Miloš Zeman smíchá své osobní názory a preference se svým výkonem ústavních pravomocí, jsme v pěkné maléru.

A je úplně jedno, kdo z nás na devalvaci vydělal či prodělal, kdo ji chápe a kdo důsledně rozporuje.

Pravomoc jmenovat vedení centrální banky byla svěřena hlavě státu proto, aby banka nesloužila konkrétním přáním premiéra a ministrů. Pokud bude centrální banka sloužit konkrétním názorům a přáním prezidenta, jsme v úplně stejné kaši. Vlastně větší - ve vládě je třeba vždycky najít shodu. Prezident se radí jen s ryzlinkem.

PSALI JSME:

Václav Havel i Václav Klaus jmenovali do vedení národní banky různá sporná jména - ale v převážné většině převažovali profíci. A zejména: až na výjimky nevybírali jen a výhradně podle svých osobních preferencí.

Můžeme jen doufat, že hlava státu pouze žvaní, aby se na besedě zalíbila občanům. Můžeme doufat, že při reálném rozhodování bude naslouchat poměrně racionálním hlasům - jako třeba bývalému premiérovi a dnes členovi bankovní rady Jiřímu Rusnokovi.

Protože pokud prezident České republiky opravdu veřejně řekl: “Jestliže ČNB tvrdí, že díky devalvaci koruny ekonomika roste, tak si zřejmě nevšimla, že došlo k poklesu cen pohonných hmot, ať už nafty nebo plynu, zhruba o 50 procent.”, nemohou jej brát vážně nikoli jen ekonomové, ale ani mudrlanti Na Růžku. Benzín ani nafta za půlku není.

Možná snad na Hradě, pokud tam tedy Lukoil dodává za speciální ceny.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.