Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Zeman ustoupil. Do čela úřadu, který škodí, nastoupí Ivana Janů

V čele Úřadu pro ochranu osobních údajů bude bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V čele Úřadu pro ochranu osobních údajů bude bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů. | foto: ČTK

Hurá! Prezident Miloš Zeman nebude dělat schválnosti, přestane tlačit svého muže a zítra jmenuje do čela Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivanu Janů, která tak vystřídá Igora Němce. Dvakrát hurá!

Nejen proto, že bývalá ústavní soudkyně Janů má výbornou pověst, ale zejména proto, že by její erudice a konzervativně „přirozený“ přístup k právu mohly pomoci postavit šílený úřad z hlavy na nohy. ÚOOÚ je úřadem jak z pouček pana Parkinsona; úřadem, který praktikuje ochranu tak dokonale, až všem (krom čistokrevných gaunerů) škodí.

Naposledy se zdravému rozumu utržený úřad dostal do zpráv na jaře, kdy soud zrušil jednu z pokut, kterou úřad udělil. Majitel obchodu dal na internet fotografii zloděje, díky čemuž se podařilo najít ukradené elektrokolo i zloděje. Úřad však obchodníka Jakuba Ditricha pokutoval, protože „zveřejněním fotografie na internetové sociální síti došlo k zásahu do soukromí konkrétní fyzické osoby, což je v protikladu vůči ochraně soukromého a osobního života“.

Podobných případů jsou desítky, možná stovky: úřad pokutoval třeba i majitele domu Františka Ryneše, jehož průmyslová kamera přistihla vandaly, kteří mu opakovaně ničili dům (a policie je nikdy nechytila).

Ale případy, kdy ÚOOÚ upřednostňoval osobní údaje gaunerů před ochranou majetku, nejsou jediné, kdy očividně škodí. Podobně třeba popotahuje vysoké školy, které rozesílají studentům SMS „pan profesor onemocněl, přednáška odpadá“ – protože tím prý vytvářejí nezákonnou databázi osobních údajů (telefonních čísel). Podobně chrání neplatiče před zápisem v registru dlužníků SOLUS a jeho „doktrína“ vede k zpochybňování i obyčejného univerzitního hodnocení pedagogů.

Mladí, naivní a idealističtí budou doufat, že Ivana Janů nasměruje úřad od řešení „ptákovin“ k reálné ochraně našich dat. My cynici budeme doufat, že Igorem Němcem rozjetý parník alespoň trochu zbrzdí.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!