Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I humna jsou naše!

Starostové píší

  1:29
KAMÝK NAD VLTAVOU (Středočeský kraj) - Naše obec leží v půvabném údolí připomínajícím dvě otevřené dlaně, v nichž se vine široký proud Vltavy. Po obou stranách se doširoka rozvírají svahy a stráně povolně i prudce klesajícím břehům. Hluboké lesy střídají louky a pole, které prostupují osaměle skupiny borovic a mohutných bludných kamenů. I v samotné obci je hodně zeleně a stromů.

Kamýk nad Vltavou z letadla foto: ARCHIV RADNICE - JIRKA JIROUŠEK

Najdete zde krásné zahrádky a obyvatelé bytových domů si krášlí předzahrádky u svých vchodů květinovou výzdobou. Pošta se stará o truhlíky s muškáty u vchodu do poštovního úřadu.

Obec před deseti lety vyhlásila program „I humna jsou naše“, do kterého občané přihlašují malé projekty na zkrášlení okolí svého bydliště lavičkami, chodníčky, květinami a keři. Každý roky vysazujeme několik stromů a keřů, které mají své adoptivní rodiče, jež je chodí zalévat a starají se o ně. Mnoho let pro obecní úřad vyhodnocuje Svaz seniorů Kamýk nad Vltavou květinovou výzdobu balkonů, oken a domů. Výherce pak odměňujeme novými sazenicemi nebo nářadím.

Několik travnatých ploch v obci se v letošním roce nesekalo a rodiče s dětmi zde na jaře házeli blátivé koule se semínky lučních rostlin, také se zde objevily přístřešky pro hmyz. Obecní úřad navíc v loňském roce pořádal několik zajímavých přednášek o rostlinách, které rostou na acidofilních stepích v Kamýku a také o motýlech, jež na loukách v obci můžeme vidět. Tyto akce se konaly vždy v přírodě a za hojné účasti občanů. 

PETR HALADA, starosta Kamýku nad Vltavou, SNK

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!