Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karetní hra

Názory

  8:40
Hora porodila myš. Ministerstvo vnitra rozhodlo, že o zelené karty si budou moci žádat Ukrajinci a lidé z bývalé Jugoslávie. Seznam zemí je sice opticky o něco delší, ale doplňují ho mimoevropské státy, jejichž firmy u nás mají investice a ocení, že se jejich expertům trochu usnadní život. Což je v pořádku, ale to nebylo účelem systému zelených karet.

Vietnamci či Mongolové zůstanou bez možnosti získat v České republice Zelenou kartu. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Program se stal obětí hospodářské recese. Měl řešit náš nedostatek pracovních sil, rozuměj usnadnit přísun lidského materiálu na práce, které se Čechům vykonávat nechce, nicméně považují za samozřejmé, že je někdo jiný obstará.

Je to pohodlný přístup, který slučuje výhody sociálních jistot s pružnou ekonomikou - a protože si nárokujeme masivní sociální jistoty, o to pružněji je třeba v době konjunktury nasát lidský materiál z ciziny a v době recese ho zase vyplivnout - bez podpory, bez ochrany odborů, bez starosti o jejich rodiny a třeba i o to, jak se dostanou domů. Dosah slova solidarita, kterým se politici rádi ohánějí, končí na hranici mezi „my“ a „oni“.

Zelené karty do této džungle měly vnést aspoň trochu systematičnosti, mimo jiné tím, že ji zájemce mohl získat jen na konkrétní volné místo. Takže nebezpečí nekontrolovaného přílivu cizinců, před kterým varovala opozice, karty spíš snižovaly. Ale to je marné vysvětlování, takže nepřekvapí, že v reakci na pokles ekonomiky je seznam zemí velmi restriktivní.

Jenže otevření a zavření kohoutku lze praktikovat s vodou, s lidmi je to horší. Zarazí po právu zejména vyloučení Vietnamu. Jeho občané k nám přijíždějí již desítky let a většinou se integrují lépe než některé sociálně vyloučené skupiny s českými občanskými průkazy. Ministerstvo vnitra by mělo na rovinu sdělit své důvody. Skutečně se objevuje problém s vietnamským organizovaným zločinem?

Pokud ano, chtělo by to doložit solidněji než občasnými zprávami o odhalené vietnamské pěstírně marihuany či jedení psů. Anebo je to tak, že české úřady se bojí, že by neuměly zabránit rozšíření korupce, která provází udělování víz Vietnamcům, i do systému zelených karet? Anebo jde o prachsprosté nadbíhání xenofobii?
Autor:
Témata: Jugoslávie, Vietnam

Mohlo by vás zajímat