Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Každý devátý. Cizinec lepší než našinec?

Kamberský

  5:00
Česko je prý xenofobní země – přitom v ní zcela oficiálně pracuje přes půl milionu cizinců. Každý devátý člověk ve fabrice či u počítače nejen že není rodilý Čech, ale nemá ani zdejší občanství. A nejen to: zejména ze Slovenska a z Rumunska k nám už nechodí převážně dělníci, ale vysokoškoláci. A vydělávají více, než je v Česku obvyklé.
Práce s počítačem (ilustrační foto).

Práce s počítačem (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Statistici včera oznámili, že u nás se všemi potřebnými papíry pracuje 482 tisíc zaměstnanců, dalších 87 tisíc lidí živnostničí. Ta čísla boří hned několik pověr najednou.

Za prvé padá mýtus o zdejší netoleranci a xenofobii. Česká společnost opakovaně ukázala, že umí přijmout cizince i se postarat o uprchlíky – jen má momentálně oprávněný strach či iracionální hrůzu (račte si svobodně vybrat) z migrantů z muslimských zemí. V práci je téměř každý devátý cizinec.

Firmy chtějí zmírnit pravidla pro zaměstnání cizinců. Volné pracovní místo by vyvěšovali jen 10 dní

Za druhé padá mýtus o zlých cizincích, kteří kradou našincům práci. Pracujících z jiných zemí je tu dnes dvojnásobek, než kolik jich bylo před pěti lety, a celých těch pět let soustavně klesá nezaměstnanost až na současný evropský rekord.

Padá i představa, že v Česku pracují cizinci jen v lesích, fabrikách a na stavbách, převážně za minimální mzdu. Ano, pro dělníky z Ukrajiny, Bulharska a Polska to stále platí, ale mediánová mzda zdejších Slováků i Rumunů je citelně vyšší než v celé republice. Cosi podobného se dá říci i o věku: zejména Slováci a Rumuni pracující v Česku jsou mladí lidé, kteří tady buď zůstali po vysoké škole (slovenští bratia), nebo tu zhusta pracují jako programátoři (Rumuni). Data nabízejí i překvapivou pointu: Každý třetí Slovák v Česku je vysokoškolák, což je vysoko nad naším průměrem.