Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

HUDEMA: Kde se stala chyba? Vládní analytici museli vědět, že to takhle s rozpočtem dopadne

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Názor
Deficit státního rozpočtu roste raketově. Za prvních pět měsíců letošního roku dosáhl výše přes 270 miliard korun a tímto tempem překročí tento měsíc hranici, kterou si kabinet rozpočtové odpovědnosti určil pro schodek na celý rok. Kde se stala chyba?
  19:43

Nejde o vývoj, který by byl zcela nečekaný, a vládní analytici museli vědět, že to takhle může dopadnout. Například zvýšené výdaje na důchody šly předem přibližně spočítat. Vyčíslení výdajů na dotace na energie je těžší, ale i tam šlo udělat nějaký odhad. A tak dále... Zřejmě mezi politiky i úředníky nad chmurnou realitou čísel převážila naděje, že to všechno dobře dopadne. Nedopadlo.

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

Dodržet plánovaný schodek bude obtížné, ne-li nemožné, i pokud stát bude mít ve druhé polovině roku podstatně vyšší příjmy. Ministr financí proto chystá zvýšení spotřební daně z nafty a škrty ve výdajích a platech ve státní sféře ve výši 20 miliard korun. Nemusí to ale stačit. A zároveň se už teď od podnikatelů ozývá, že stát by v zimě neměl dopustit skok cen energií jako loni. Tedy že by měl energie znovu a víc dotovat.

Autor:
Témata: energie

Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu
Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu

Do redakce nám přišel voňavý balíček plný novinek z kolekce Karma od Rituals. Novinky slibují komplexní hydrataci pokožky, jsou obohaceny o výtažky...