Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Kdo je tady debil? Za co může Bém

Bývalý pražský primátor Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý pražský primátor Pavel Bém | foto: ČTK

PRAHA Vlny rozvířené tunelem Blanka už dávno překročily hranice Prahy. Je možné, že Blanka se jednou dostane do učebnic, když už tam jsou stavby jako opera v Sydney (stavěla se dvakrát déle a stála patnáctkrát více, než předpokládal projekt). Ale rýsuje se i osobnější otázka. Má jako univerzální hromosvod problémů Prahy stále sloužit bývalý primátor Bém? Zdá se, že ta doba už končí.

Dosavadní praxe je taková, že kolem Blanky se stále znovu objevují průšvihy a kiksy – naposledy s kabeláží pro „suchý tunel“, která po přívalových deštích zvlhla. A viník se stále znovu hledá v době vzniku projektu, v původní smlouvě a původně nastavených pravidlech hry. 

Svými slovy to doložila sama primátorka Krnáčová, když do kamery řekla, že ten projekt dělal „asi nějaký debil“. Upřímně řečeno, jejímu rozhořčení se nelze divit. Nastoupila do situace téměř hotové stavby a objevují se problémy, které ovlivnit nemohla. Ale původní projekt není tím pravým terčem.

Více peněz stavařům

Není třeba hájit primátora Béma, ale ani z něj dělat hromosvod zla i pět let poté, co úřad opustil. V jím uzavřené smlouvě koření notný díl problémů. Ale nekoření v ní to, co lidé obeznámení s pražským „provozem“ označují za jádro věci.

Jádro věci je v tom, že v Praze se realizují de facto jiné stavby, než jaké byly vysoutěženy. Důvod? Aby stavební firmy vydělaly víc, než kolik zaručovaly původní smlouvy. Proto byl otevřen Trojský most, který se liší od projektu schváleného za Béma. Proto se mění parametry staveb, materiálů i technologií, leč tak, aby se nemusela vyhlásit nová soutěž. 

Voodoo figurka Bém

Proto se prosazují „vícepráce“ – výraz, který běžný občan donedávna ani neznal. Problém je v tom, že pražské establishmenty rezignovaly na vymáhání původně nastavených mantinelů. A tento zlozvyk přechází z magistrátu Svobodova na Hudečkův i ten Adriany Krnáčové.

Chce-li Krnáčová najít viníka, ať ho nehledá v projektantovi, ale ve všech magistrátních úřednících, kteří povolili tlaku na změny. Jenže ti jí zase vysvětlí, že byli pod tlakem stavebních firem i hrozby, že tunel nebude hotov. 

Problém Prahy je v tom, že na otázku „Kdo je tady debil?“ není jednoznačná osobní odpověď, nelze ukázat prstem. A pět let po Bémově odchodu je jasné, že děláme-li rituální figurku voodoo jen z něj, aktuální problémy se tím nevyřeší.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...