28. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Kdy přijede Putin? Druhá pětiletka Zemana na Západ neotočí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 71Diskuse
Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

Praha Od aktuální hlavy státu jsme se zatím dočkali neskrývaného příklonu k Východu. Není přitom důvod, proč by se mělo v druhém prezidentském období něco změnit. Právě naopak. Na mapě zahraničních cest Miloše Zemana zatím převažují státy SNS, zatímco třeba Skandinávie, Španělsko, nebo Kanada chybí úplně.

S Vladimirem Putinem se Zeman setkal opakovaně, včetně přijetí v Kremlu. Do Oválné pracovny se ovšem nepodíval, i když to měl údajně slíbeno osobně Donaldem Trumpem. Dočkali jsme se jen společné fotografie na chodbě. Komentátoři hlavních zahraničních médií tak českého prezidenta po právu označovali a označují jako proruského.

Jediná pozitivní jistota napříč českým politickým spektrem je bezvýhradná podpora státu Izrael. Kterou ovšem deklaroval před volbami i Jiří Drahoš.

Od druhé Zemanovy pětiletky nicméně můžeme očekávat především další posilování vztahů s Čínou a Ruskem. Jeho okolí, které má jasné obchodní vztahy s tamními podniky, se přitom nemusí štítit už vůbec ničeho. Pod rouškou podpory českého exportu se tak nepochybně bude z hradní kanceláře tlačit nejrůznější byznys, včetně například vývozu zbraní. Vždyť právě zbrojaři patřili k málu přiznaných sponzorů kampaně, neboli „Přátelům Miloše Zemana.“

Jak hlasovali vaši sousedé

Stejně tak se klidně můžeme opět dočkat cesty hlavy státu z Číny letadlem majitele PPF a spolumajitele HomeCreditu, miliardáře Petra Kellnera. Byznys v Asii a právě v zemích SNS je nejen u této do Nizozemí přesídlené finanční skupiny velmi významný a prezident v posledním období se už nemusí obávat otázek novinářů. Naopak také Česko se nejspíš postupně opravdu stane byznysovým předmostím čínských firem v Evropské unii.

Na půdě samotné EU se pak můžeme od Miloše Zemana dočkat kritiky jejího fungování, namísto snahy podpořit další integraci. V situaci po brexitu mohou být hlasy dále oslabující společnou a otřesenou Evropu poměrně důležité. Starý kontinent, který netáhne za jeden provaz, je méně odolný, což jen vyhovuje silným globálním konkurentům, jako je právě Čína a Rusko.

Zůstává tak jediná otázka: kdy Prahu navštíví Vladimir Putin?

  • 71Diskuse


Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky


Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.