28. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Kdy přijede Putin? Druhá pětiletka Zemana na Západ neotočí

Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin. | foto: Reuters

Praha Od aktuální hlavy státu jsme se zatím dočkali neskrývaného příklonu k Východu. Není přitom důvod, proč by se mělo v druhém prezidentském období něco změnit. Právě naopak. Na mapě zahraničních cest Miloše Zemana zatím převažují státy SNS, zatímco třeba Skandinávie, Španělsko, nebo Kanada chybí úplně.

S Vladimirem Putinem se Zeman setkal opakovaně, včetně přijetí v Kremlu. Do Oválné pracovny se ovšem nepodíval, i když to měl údajně slíbeno osobně Donaldem Trumpem. Dočkali jsme se jen společné fotografie na chodbě. Komentátoři hlavních zahraničních médií tak českého prezidenta po právu označovali a označují jako proruského.

Jediná pozitivní jistota napříč českým politickým spektrem je bezvýhradná podpora státu Izrael. Kterou ovšem deklaroval před volbami i Jiří Drahoš.

Od druhé Zemanovy pětiletky nicméně můžeme očekávat především další posilování vztahů s Čínou a Ruskem. Jeho okolí, které má jasné obchodní vztahy s tamními podniky, se přitom nemusí štítit už vůbec ničeho. Pod rouškou podpory českého exportu se tak nepochybně bude z hradní kanceláře tlačit nejrůznější byznys, včetně například vývozu zbraní. Vždyť právě zbrojaři patřili k málu přiznaných sponzorů kampaně, neboli „Přátelům Miloše Zemana.“

Jak hlasovali vaši sousedé

Stejně tak se klidně můžeme opět dočkat cesty hlavy státu z Číny letadlem majitele PPF a spolumajitele HomeCreditu, miliardáře Petra Kellnera. Byznys v Asii a právě v zemích SNS je nejen u této do Nizozemí přesídlené finanční skupiny velmi významný a prezident v posledním období se už nemusí obávat otázek novinářů. Naopak také Česko se nejspíš postupně opravdu stane byznysovým předmostím čínských firem v Evropské unii.

Na půdě samotné EU se pak můžeme od Miloše Zemana dočkat kritiky jejího fungování, namísto snahy podpořit další integraci. V situaci po brexitu mohou být hlasy dále oslabující společnou a otřesenou Evropu poměrně důležité. Starý kontinent, který netáhne za jeden provaz, je méně odolný, což jen vyhovuje silným globálním konkurentům, jako je právě Čína a Rusko.

Zůstává tak jediná otázka: kdy Prahu navštíví Vladimir Putin?

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.