8. dubna 2009 7:35 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Kdy vypadnou lidovci

Jiří Čunek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Čunek | foto: ČTK

PRAHA Pondělní večerní rozhodnutí Celostátní konference KDU-ČSL je vzorovým příkladem pokusu „jak se zadarmo najísti“. Strana za nic nemůže, podporuje možnost dovládnutí současné vlády v demisi do konce předsednictví, ale na žádné nové vládě se podílet nehodlá, ani nominací úředníků. Že to připomíná chytrou horákyni? Že je to pěkný důkaz Čunkovy „vděčnosti“ odcházející vládě? No a co.

Až do předčasných voleb chtějí lidovci působit dojmem, že se na žádném rozhodnutí nepodíleli a že jsou nesmlouvavě v opozici. V opozici jsou už dlouho, ale proti zdravému rozumu.
 
Co si mohou myslet voliči? Co si mohou slibovat od strany, která zjevně neví, co chce, a sází na možnost, že občané bez paměti jí vždy hlas dají? Chceme osobně kontrolovat ta ministerstva, která nám náleží, anebo nic, sdělují nám z paláce Charitas. V tom případě ale nelze bratra Kalouska obviňovat z toho, že chce zůstat u moci - vždyť on přece prosazuje konec vládnutí v první květnové dekádě.
 
Pravděpodobnost rozštěpení poslaneckého klubu KDU-ČSL je zatím nejvyšší v dějinách dosažená. Bývalý předseda Kalousek otevřeně vypověděl poslušnost předsedovi nynějšímu. Rozpad klubu by vyvolal i odchod části straníků. A na smír to nevypadá, třeba i proto, že Jiřím Čunkem část stranických špiček opovrhuje. Pro hledání kompromisu momentálně neexistuje ani tradiční lidovecký důvod - nic se tu nedá vyhandlovat. Lidovci bojují pouze o umělecký dojem.
 
A prohrávají. Spousty lidí viděly v malých stranách prostředek, který koaličně krotil radikalismus stran největších. Což často vycházelo. Jenže pan Čunek dokáže zaručit jen zmatek. Svými posledními kroky tak posílil v leckom pocit, že zesílení většinových prvků ve volebním zákoně žádné neštěstí nebude. Čeho by nedosáhly dvě největší strany za velké peníze, zmohli lidovci a zelení takřka za pár měsíců. Na konci května, na stranickém sjezdu, musejí lidovci vymyslet, k čemu voličům jejich strana bude. Anebo odejít do místní politiky.
Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.