12. ledna 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KEDROŇ: Rath a Dbalý. Naši národní otloukánci před soudem

V roce 2012 chtěl Vladimír Dbalý do politiky. V roce 2016 se ocitl na lavici... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 2012 chtěl Vladimír Dbalý do politiky. V roce 2016 se ocitl na lavici... | foto: Národní socialisté - levice 21. století

Když Vladimír Dbalý na podzim 2012 kandidoval do Senátu, sliboval ostrý řez do těla nemocného českého zdravotnictví. „Budu bojovat proti korupci ve zdravotnictví. Tento boj nikdy nekončí,“ stálo na jeho volebním letáku. Minuly tři roky a Dbalý se včera postavil do ohrádky pro obžalované. Kvůli korupci.

Je mu kladeno za vinu, že systematicky tuneloval Nemocnici Na Homolce, které po šest let šéfoval. „Tato kauza bude exemplárním příkladem zpackaného boje proti korupci,“ řekl Dbalý soudcům. Spíš než realistický odhad věcí příštích to ale znělo jako zbožné přání. Stal se prý obětí „nové justice“, státní zástupce „bezostyšně lže“ a vytrhává fakta z kontextu. Kdeže jsme to už všechno slyšeli?

Správně. I David Rath kdysi v politických výlevech kázal vodu a pak po večerech odnášel miliony v krabici od vína. I on se nakonec posadil na lavici obžalovaných. I on svou obhajobu stavěl na osobní konfrontaci s policisty, žalobci i soudci. Ratha usvědčovaly odposlechy a sedmimilion v náručí, Dbalého zase deníček a kufr s 51 miliony ve zlatě a bankovkách. Psychologové by jistě našli shody i v jejich osobnostním profilu.

Volební sliby Vladimíra Dbalého z roku 2012: Budu bojovat proti korupci.
Volební leták Vladimíra Dbalého z roku 2012.

Zda se jejich osudy propojí i podobnými rozsudky, se ukáže už za pár týdnů (tedy neplánuje-li Dbalý i nějaký ten nenadálý karambol na bicyklu).

Se znalostí puntičkářsky sestavené obžaloby lze tvrdit, že zatím to na příklad zpackaného boje s korupcí nevypadá. Naopak. Sledujeme jeden z mála velkých případů, které se podařilo úspěšně dotáhnout do soudní síně.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.