Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KEDROŇ: Sebevražda, ztracené zlato, zatýkání u exsenátora. Proč píšeme o kauze Kladívko?

Investiční slitek Fortuna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investiční slitek Fortuna. | foto: Safina

Proč se vrtáte v tak vousaté kauze? Téhle otázce čelíme od chvíle, kdy jsme před měsícem na serveru Lidovky.cz otevřeli zapomenutý případ z roku 2013, v němž figuruje dnes už bývalý senátor ODS Tomáš Kladívko. Nešlo v něm o nic míň než o snahu ovládnout státní podnik Řízení letového provozu a s největší pravděpodobností i o úplatky. Proč tedy? Nabízíme několik protože.

Protože č. 1: protikorupční policie případ začala vyšetřovat pro úplatkářství a uzavřela jej jako krádež. Jak je v českých krajích zvykem, kauza měla v zapomnění vyšumět (což by se zjevně většině aktérů včetně vyšetřovatelů líbilo a hodilo). Zmizel přitom předmět doličný – velká část z osmi kilogramů investičního zlata, které mělo motivovat zainteresované politiky a vysoce postavené úředníky. Opravdu máme uvěřit, že se stal zázrak a zlaté plíšky vysublimovaly?

Protože č. 2: policisté zadrželi Kladívkova asistenta, když opouštěl senátorův dům a u sebe měl část onoho zlata i s otisky původního majitele. Vysvětlení odmítl. Prý je to jeho soukromá záležitost.

Protože č. 3: v policejním spisu je založena výpověď utajeného svědka, jenž s vyšetřovateli spolupracoval a popsal jim, že zlato mělo zaplatit personální rošádu u leteckých dispečerů. Nedokončila se v podstatě jen díky tomu, že v létě 2013 padla vláda Petra Nečase a vliv občanských demokratů – Kladívka nevyjímaje – začal uvadat.

Další protože: odposlechy i svědci potvrdili, že Kladívko coby respektovaný člen ODS opravdu tlačil na výměnu manažerů leteckého podniku, který je takovým dobře utajeným zlatým vejcem ve státním portfoliu.

A dál: policie po blamáži před Kladívkovým domem spustila sérii frenetických domovních prohlídek, které měly jen dva výsledky. Nenašlo se nic co by pomohlo při vyšetřování a jeden ze členů zásahového komanda byl postřelen, protože majitel prohledávaného domu měl za to, že k němu jdou na návštěvu zloději.

Poslední protože přidáváme v dnešním zpravodajském textu: ve vazební cele se oběsil podnikatel Pavel Chovančík, který vygeneroval peníze na ty zlaté mince a slitky, které později tak záhadně zmizely. Na život si sáhl den po pravomocném rozsudku, jimž měl de facto zaplatit za to, že zlato obstaral.

Takže otázka nezní „Proč o tom píšeme?“, ale „Proč policie nevtrhla do domu senátora Kladívka v době, kdy bylo zlato uvnitř?“ a také „Proč exsenátor Kladívko - dodnes předseda ODS Prahy 9 - odmítá vysvětlit, co převzal ve své oblíbené hospodě Zlaté sele, co dělala část zlata u něj v domě a proč na ministerstvu dopravy lobboval?“. Ano, nelze vyloučit, že všechno to nepřehledné hemžení vyrostlo z nějaké nezajímavé a ve skrze legální transakce. Kladívko měl ale možnost to vysvětlit policistům a nyní redaktorům serveru Lidovky.cz. Odmítl. Tím zadělal na všechny výše odkazované články.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to
Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek. A ušetřit lze také...