3. ledna 2018 19:20 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Balada o buzeraci. Bezohlednost úřadů vůči lidem se stále zhoršuje

Lávka v pražské Troji se zřítila 2. prosince 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lávka v pražské Troji se zřítila 2. prosince 2017. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Poslední den roku se už tradičně vytahují ty nejzábavnější či nejbizarnější výroky politiků. Letos ovšem na samotném konci mohutně zafinišoval pražský sociální demokrat Petr Dolínek, který v rozhovoru pro MF DNES na adresu spadlé lávky v Tróji prohlásil, že „je to nepříjemné, nikdo nic takového nechtěl“.

Tak to se nám skutečně ulevilo. Z toho, že by chodil po nocích nařezávat mostní nosná lana, snad náměstka primátorky pro dopravu nepodezírají ani jeho nejzavilejší nepřátelé. Nicméně by bylo pěkné, kdyby nám raději prozradil, kdo a jak často chodil lana kontrolovat.

Rozpadající se infrastruktura v metropoli i celé zemi je ale jen jednou stránkou lhostejného a bezohledného přístupu veřejné moci k občanům, který Dolínkův bezelstný výrok dokonale symbolizuje. Pražský dopravní podnik, jenž pod pana náměstka také spadá, si třeba pro obyvatele a návštěvníky metropole aktivně nachystal na nový rok hned několik lahůdek. Vévodí jim uzavření výstupu z metra na jedné z nejrušnějších stanic metra Náměstí Republiky, a to na tři čtvrtě roku! V situaci, kdy totéž omezení „vylepšuje“ stanice Anděl a Palmovka, budou na jedné lince najednou výrazně omezeny hned tři klíčové uzly MHD. Jistě, můžeme se trochu projít, ale skutečně to nešlo naplánovat jinak? A co je nejhorší, lidem v hlavním městě se to nikdo neobtěžoval pořádně vysvětlit.

Podobně bezohledně a bez řádného vysvětlení se stále častěji uzavírají i části linek třeba na celý víkend, mění se jízdní řády a předělávají trasy tramvají a autobusů. Prostě z moci úřední. Té samé, která posílala na mafiánské účty do Karibiku desátek z každého lístku a oblažila nás nechvalně proslulou červenou kartou Opencard. Doprava je pak jen začátek, ve funkci třeba stále zůstává šéf pražských strážníků, který letos nařídil svým podřízeným co nejvíc buzerovat a šikanovat.

Ale abychom nebyli tak pragocentričtí, třeba na radnici ve Vizovicích opět sedí Alena Hanáková. Ano, právě ta ministryně kultury, jež „nastavovala procesy“ a z postu odcházela za všeobecného posměchu. A ještě jako starostka valašského města odpovídala za „nastavení“ tamní památkové zóny, do níž krom překrásného barokního zámku spadají i obyčejné domy. Takže si na každou novou střechu musí místní volat památkáře. Přejme si proto, aby nový osmičkový rok byl nejen rokem komunálních voleb, ale i rokem revoluce v přístupu úřadů k lidem. A to samozřejmě směrem k lepšímu.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky