Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Čapí hnízdo za nás Evropská unie nevyřeší

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek při jednání v Poslanecké sněmovně o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek při jednání v Poslanecké sněmovně o... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Biblická legenda o Pilátovi Pontském, který si „umyl ruce“ nad osudem Ježíše z Nazaretu, je odvěkým symbolem alibismu. Podobně to zatím vypadá, že si „umyla ruce“ i Evropská unie nad případem Čapí hnízdo, když doporučila, aby české úřady vyjmuly farmu z eurodotačních programů.

Jako by Brusel říkal: Řešte si průšvih, ve kterém máte namočeného premiéra, v Česku laskavě sami a nesnažte se to přehodit na nás.

Ale biblické přirovnání má několik vad na kráse. Za prvé ani Andrej Babiš, ani Jaroslav Faltýnek nejsou žádní mesiáši, které by lynčoval zmanipulovaný dav, ač by se tak možná rádi prezentovali. Za druhé a především: nikdo ještě zprávu auditorů z OLAF neviděl a přes všechny zaručené a nejmenované zdroje netušíme, co se v ní ve skutečnosti píše a nepíše. Zvlášť když si ohledně ní protiřečily mluvčí Evropské komise a ministerstvo financí. Bylo by dobré mít vše nejprve černé na bílém, než budeme vynášet jakékoliv soudy.

Konečně EU není žádný protektor římského císaře, ke kterému se máme odvolávat, potřebujeme-li vyřešit nějaký vlastní, domácí a politicky citlivý problém. Ani proto, aby někoho odsoudil, nebo naopak osvobodil, či si nad tím umyl ruce. Pokud se v dotacích kolem firmy Čapí hnízdo děly nepravosti, musí se to v Česku řádně vyšetřit, dokázat a v souladu se zákonem potrestat. S přihlédnutím k okolnostem je pak pochopitelná mnohem větší a důkladnější kontrola veřejnosti nad celým trestním řízením. Policie musí kauzu ustát důkazně i procesně, nedělat chyby a nebudit pochybnosti. Stejně tak má k případu říci své i dozorující státní zástupce. 

Je potřeba mít na paměti presumpci neviny. Ta platí i pro premiéra. Zvlášť když české orgány činné v trestním řízení nemají v politických kauzách úplně čistý štít. Stačí si vzpomenout na nespravedlivě odsouzeného a pak plně očištěného exministra informatiky Vladimíra Mlynáře či třeba na případ současné eurokomisařky Věry Jourové.

Čapí hnízdo je problém, který za nás a naše úřady nikdo zvenčí nevyřeší. A už vůbec ho nemůžeme přehodit na Evropu, protože se nám to hodí. Na ten ošklivý a zlý Brusel, na který nadáváme kvůli uprchlíkům, tuzemáku či pomazánkovému máslu, ale teď by nám přišlo vhod, aby rozhodl za nás. A my všichni si nad tím mohli umýt ruce. Pak bychom byli my všichni Piláti.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

J. Čížek 18:42 1.1.2018
J. Čížek 11:24 31.12.2017
J. Čížek 8:59 31.12.2017
J. Čížek 22:57 30.12.2017