Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Daňová tečka. Padá poslední pilíř české pravoliberální revoluce

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Bylo to sedm let, které měly změnit Česko. Dvě pravicové vlády Mirka Topolánka a Petra Nečase s krátkou přestávkou úřednického premiéra Jana Fischera, zavedly řadu liberálně ekonomických reforem. A po období sociálnědemokratických kabinetů otočily kormidlem země směrem k volnějšímu trhu a individuální odpovědnosti.

Jako jejich hlavní pilíře se označovaly hlavně rovná daň, poplatky ve zdravotnictví a penzijní reforma. Takzvaný druhý důchodový pilíř skončil před dvěma lety, poplatky zarazil Ústavní soud ještě o více než rok a půl dříve a teď s návrhem vlády v demisi fakticky padá i poslední z reformních pilířů – rovná daň.

Ne že by to snad bylo nějaké překvapení. Zrušení superhrubé mzdy měla v programovém prohlášení už předchozí vláda v čele se sociálnědemokratickým předsedou Bohuslavem Sobotkou. Proti se nicméně v létě 2015 postavil tehdejší ministr financí a dnešní premiér Andrej Babiš, šéf liberálního hnutí ANO. Už počátkem loňského roku ale sám zrušení superhrubé mzdy a změnu daňových sazeb pro zaměstnance oznámil jako jeden z předvolebních taháků. A jako protitah proti návrhu svého tehdejšího koaličního rivala ČSSD, která chtěla zavést klasickou daňovou progresi pro příjmy nad 50 tisíc korun se sazbou stoupající až ke 32 procentům. 

Pozdější vítěz Babiš chtěl místo toho zavést druhou vyšší sazbu jen pro lidi s měsíčními příjmy nad 113 tisíc korun, která měla nahradit od roku 2013 platící solidární přirážku pro bohaté. A jak před volbami řekl, tak po nich udělal.

Posun ke skandinávsky sociálnímu modelu

Je možné říct, že se fakticky nic nemění, vláda ANO drží slovo a zaměstnanci s průměrnými příjmy ušetří pár tisícovek ročně. Především pak lze říci, že peněženky všech, kdo mají na výplatní pásce částku mezi 50 a 100 tisícovkami, na tom budou lépe, než by možná byly za levicové vlády.

 Nicméně ona přirážka pro bohaté byla jen „dočasné opatření“, a i když víme, jak to s tou dočasností v Česku bývá, teprve dnes formálně i fakticky rezignujeme na rovnou a zavádíme progresivní daň. Zatím jen v podobě jednoho pásma, které se dotkne jen mála lidí. Na pohled drobná změna je v celé Evropě i v USA úhelným kamenem pro rozlišování levicové a pravicové vlády a směřování země. Aktuální daňová reforma tak může být symbolem toho, že se Česko posunuje od thatcheristicky liberálního modelu státu ke skandinávsky sociálnímu.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...