3. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Evropské zatmění. Nikdo nečeká španělskou inkvizici

Migrace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migrace. | foto: Reuters

Dějiny starého kontinentu jsou plné průšvihů a nepochopitelných zvěrstev, které vznikly ze zcela logické kombinace zanedbaných společenských problémů, přehlížených strachů širokých mas a jejich politického zneužití. Jedním z příkladů je řádění španělské inkvizice, a to hlavně s cílem okrást bohatou menšinu předtím násilně konvertovaných Židů.

 V principu šlo o následek nezvládnutého soužití nábožensky i kulturně velmi rozmanité společnosti na Pyrenejském poloostrově po vyhnání Maurů, panického strachu z jejich návratu a snahy upevnit a centralizovat královskou moc. S mírným nadhledem lze říct, že první dvě podmínky – nezvládnutý multikulturalismus a pocit vnějšího ohrožení – v Evropě beze zbytku nacházíme i dnes. Stačí, aby se objevil někdo, kdo se bude chtít chopit vlády pevné ruky.

Jistě, může se zdát přitažené za vlasy srovnávat mučení a ­upalování nevinných lidí na hranici s dneškem. Stejně neuvěřitelné ale jsou po 70 letech míru a evropské integrace i obrněné transportéry v ulicích někdejšího Karl-Marx-Stadtu. Nebo pohled na hořící auta v mírumilovností, klidem a prosperitou proslulém Švédsku před tamními volbami příští měsíc. V nich se může stát jednou z hlavních sil ultrapravicová Švédská demokratická strana a velmi podobně mohou i v obvykle podceňovaných europarlamentních volbách příští rok výrazně posílit extremistické síly. Už jen jejich vzestup a posilování pak tlačí také politiky hlavního proudu k radikálnějším postojům a­ může velmi negativně ovlivnit podobu celé Evropské unie.

Nejlepší způsob, jak se vyvarovat dalšího evropského zatmění, je, aby demokratické strany nabídly voličům lepší řešení. Především musí nahlas přiznat, že máme problém s integrací imigrantů, že dosavadní řešení selhala a začít o problému uvažovat strategicky. Ploty jsou jen krátkodobé řešení. Brusel i lídři národních států musí přestat filozoficky debatovat o krizi evropské identity jako posledních dvacet let a skutečně seriózně a velmi konkrétně v předvolební kampani říct, jak má podle nich vypadat evropská společnost za dvacet či třicet let. Dnes jen doutnající problémy se nevyplácí podceňovat, protože – jak ironicky ve slavné scénce řekla britská skupina Monty Python – nikdo nečeká španělskou inkvizici.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz