10. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Exit z brexitu. Británie a EU už mají na výběr jen menší zlo

Britský premiérka Theresa Mayová na cestě do Dolní sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiérka Theresa Mayová na cestě do Dolní sněmovny. | foto: Reuters

Děti počaté na Britských ostrovech v těchto krásných letních dnech by se měly narodit už jen jako poddaní jejího veličenstva, nikoli jako občané EU. Platí, že ať se stane cokoliv, Spojené království opustí evropskou osmadvacítku 29. března příštího roku v 11 hodin večer greenwichského času. Dva roky od osudného referenda jsme tak sportovní terminologií už v poslední třetině brexitu.

Jenže namísto vrcholu přátelského utkání Brusel–Londýn sledujeme, jak se zoufale bránící tým hostů propadl do chaosu a právě mu ze hřiště utekli oba útočníci. Rezignace ministra pro vyjednávání brexitu Davida Davise a následně i ministra zahraničí – a jednoho z hlavních strůjců celé katastrofy – Borise Johnsona ukazuje, že ve zbylém čase to už ani nemůže dopadnout dobře.

Premiérka Theresa Mayová už koncem minulého týdne překreslila své „nepřekročitelné“ linie, což se stalo záminkou právě pro dvojici zastánců tvrdé linie dezertujících z kabinetu. Nově se snaží vyjednat alespoň zachování volného pohybu a europravidel v řadě oblastí – od hospodářské soutěže, přes životní prostředí, až po ochranu spotřebitele. Pokud konzervativní vláda současné otřesy ustojí, bude muset ale ještě dále ustoupit, což jí i celé britské pravici ještě více podrazí nohy.

Bruselští politici mají výhodu a vědí o tom. Navíc jim napjatý časový rámec nevadí – jednání potřebují nějak uzavřít před eurovolbami příští rok v květnu, nebo alespoň ukázat před voliči sílu. Nějaké ústupky pak nelze čekat ani z Německa či Francie. Nakonec ale budou muset stejně všichni zvolit nejmenší zlo ze všech špatných řešení, která budou zrovna na stole. Tenhle zápas se už vyhrát nedá.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz