5. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: I poslanci mohou být slabé místo naší bezpečnosti

Radek Koten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Koten | foto: ČTK

PRAHA Nejslavnější hacker historie Kevin Mitnick měl jednoduchý recept, jak se nabourat i do toho nejzabezpečenějšího systému. Namísto prolamování sofistikovaného softwaru za miliardy se soustředil na lidi, kteří k němu mají přístup. Člověk je zkrátka vždy ten nejslabší článek, a to nejen v počítačové, ale jakékoliv bezpečnosti, a stát není výjimkou.

Proto není divu, že se česká tajná služba rozhodla trochu proškolit, nebo spíše poučit poslance z nového bezpečnostního výboru. Zvlášť když polovina z nich jsou úplní sněmovní nováčci a jejich předsedou je Radek Koten, který se bojí, že by mikrovlnné trouby mohly zničit svět.

Jistě, nemůžeme si hned myslet, že se zrovna čeští zákonodárci stanou cílem Jamese Bonda, který z nich u drinku bude svým šarmem lákat státní tajemství. V dokonalém obleku by se ostatně do oblíbeného a věčně přeplněného baru Blue Light nedaleko sněmovny ani úplně nehodil. Poslanci ale mohou leccos zdánlivě nedůležitého utrousit na nějakém večírku či večeři a i drobnosti se běžně ve zpravodajské práci sbírají a skládají do důležitějšího obrázku. Zvlášť pokud jsou od zdrojů, které mají v bezpečnostním výboru přístup k tajným zprávám a informacím od našich partnerů z NATO i odjinud.

Navíc poslanci nemusí mít bezpečnostní prověrku jako státní úředníci, která zjišťuje i hrozby v jejich okolí. Jsou prověřeni zvolením, doslova důvěrou lidu. Není tedy vůbec od věci, když si poslechnou, kde všude mohou číhat třeba ruské tajné služby, jejichž aktivita u nás není žádné tajemství. Nebo aspoň že nemají tajné dokumenty posílat na soukromý e-mail. A třeba se dozvědí i něco o té mikrovlnce.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK PŘEROV

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 21 000 - 28 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz