Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

KLESLA: Jak nechytit opici. Britové začínají litovat odchodu z EU

Názory

  6:00
PRAHA - Některá rána si člověk zapamatuje na celý život. Večer jde spát s myšlenkou, že se nic špatného nemůže stát, a ­než se ráno stihne nasnídat a oholit, odejde Británie z Evropy. Výsledky tamního všelidového hlasování o­ brexitu přišly jako šok.

Ilustrační snímek foto: Shutterstock

Teď se z něj zřejmě začínají probouzet i obyvatelé ostrovního království a pomalu jim dochází, co to vlastně znamená. Podle aktuálního průzkumu listu The Independent se už 51 procent Britů přiklání k tomu, zůstat raději v Unii, odejít chce jen 41 procent.

Není se jim co divit. Zatímco jedna z hlavních tváří brexitové kampaně a nynější ministr zahraničí Boris Johnson stále hřímá, že Británie nesmí být „vazalským státem“ Bruselu, ukazuje se, že neexistuje scénář odchodu, na kterém by země neprodělala. Americký think-tank RAND Corporation spočítal, že není otázka, jestli Spojené království na opuštění Unie prodělá, otázka je jenom kolik. V nejhorším případě o celých pět procent HDP po dobu celé další dekády.

Škoda že se Britové už před hlasováním neřídili vlastním příslovím „softly, softly, catchee monkey“ z 19. století, které proslavil zakladatel Skautu Lord Baden-Powell ve svých vzpomínkách na službu v Africe.

Těžko přeložitelnou slovní hříčku doporučující opatrnost při chytání opice zná dokonce i našinec z­ filmu Tmavomodrý svět. Jak vám jednou uteče, už ji nedoženete, věděli už kolonialisté. Stejně tak se Velké Británii těžko podaří v EU zůstat, i kdyby referendum nakrásně zopakovala. Společná Evropa jí už zkrátka utekla.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...