4. listopadu 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Kdo z vás to má? ČSSD si neviděla ani na špičku Paroubkova nosu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Jiří Paroubek teď uvažuje o návratu do ČSSD na Kolínsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek teď uvažuje o návratu do ČSSD na Kolínsku. | foto: MAFRA

Jednoho podzimního večera loni koncem listopadu se v módním podniku Café V lese v pražských Vršovicích sešla neočekávaná společnost. Tehdy zapomenutý expremiér Jiří Paroubek přišel doslova do srdce pražské kavárny rozmlouvat s mládeží, v publiku ale nechyběl ani exministr Jiří Dienstbier nebo nyní již poslanec Dominik Feri.

 Dnes jsou Paroubka zase plná média a cpe se zpět do lůna strany, necelý rok nazpět ale sociální demokracii poměrně přesně věštil, že prohraje letošní volby a doslova „doručí zemi Babišovi“.

Stalo se. Nikoliv snad že by byl někdejší politický buldozer nějaký geniální prognostik, vizionář, či dokonce zachránce, jak se snaží stylizovat. V poslední době se ostatně věnuje spíš rozvodovým tahanicím a předvádění zvláštních čínských cviků před kamerou. Řekl prostě jen nahlas a jasně, co už tehdy musel vidět snad každý a co do voleb neviděly nebo spíš nechtěly vidět špičky samotné ČSSD. A teď to mají černé na bílém.

Sociálnědemokratické poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti trefuje přátele z Lidového domu přímo na hlavičku. Překvapivě na 24 stranách není seznam zrádců, ale dokument z pera externích expertů obsahující opravdu nekompromisní rozbor chyb a přešlapů. Pěkně jedné po druhé. Od začátku špatně nastavený volební marketing a nevěrohodná komunikace, rozhádanost a vyřizování účtů mezi vnitrostranickými bojůvkami přes média či papalášské sjezdování v luxusních hotelích právě jako v době Paroubkově. Už na přelomu roku navíc ČSSD z průzkumů vyšlo, že strategie Antibabiš nezabere, velká část voličů jim skutečně utekla právě k ANO a vrcholným vysvědčením levicové strany byla manifestace jejích ministrů za vyšší platy. Po čtyřech letech ve Strakově akademii asi demonstrovali sami proti sobě.

České straně sociálnědemokratické zkrátka chybí česká, sociální a demokratická témata. Není to bájné krušnohorsko-australské lithium, ani máselný hon na keťasy. Pokud ČSSD opouští voliči v Sudetech a vyloučených lokalitách, mohla by strana práce začít pracovat třeba právě tam.

  • 8Diskuse


Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky