17. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Krajská karta. Prezidentské volby mohou rozhodnout regiony

V druhém kole se utká Miloš Zeman s Jiřím Drahošem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V druhém kole se utká Miloš Zeman s Jiřím Drahošem. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Před pěti lety byla jasně vidět jednoduchá úměra – čím vyšší nezaměstnanost, zvláště ta dlouhodobá, tím větší byla podpora Miloše Zemana proti Karlu Schwarzenbergovi. Proto také současný prezident sliboval mytický kanál Odra–Dunaj–Labe jako hladovou zeď nebo se oháněl tvorbou pracovních míst díky investicím z východu.

A proto také lákal na vyšší platy, i když na ně má hlava státu jen pramalý vliv. Dnes, v ekonomice s prakticky nulovou nezaměstnaností a kritickým nedostatkem lidí, to zdaleka není tak jednoduché. Přesto mohou být nespokojené regiony klíčové.

Někteří kolegové dlouhodobě upozorňují na problémy, které postihují oblasti bývalých Sudet a také takzvané vnitřní periferie. Především vysoký podíl exekucí a takzvané pracující chudoby, které zvláště ve městech nejsou tolik vidět. A podle mapy podpory kandidátů v prvním kole letošního prezidentského klání, kterou udělal Jakub Lysek z olomoucké Univerzity Palackého, jsou to přesně tyto oblasti, které výrazněji podpořily Miloše Zemana. Oproti tomu baštami Jiřího Drahoše jsou hlavně velká města.

Navíc právě v chudších příhraničních regionech přišlo k urnám nejméně voličů. Proto může být velmi významná podpora deklarovaná krajskými, případně i lokálními a často populárními politiky. A proto se také profesor Drahoš rozhodl vyrazit do regionů a ukázat, že je chlap z Jablunkova, a ne akademik z Prahy. Není vůbec jisté, že se to podaří, ale přeběhnutí několika hejtmanů dosud věrných Zemanovu táboru v hradním štábu dozajista neberou na lehkou váhu.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.