9. září 2017 15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Nejlevnější alkohol na světě není dobrá zpráva

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Pivo - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Založit v Česku politickou stranu na podporu zlatavého moku napadlo snad každého středo- či vysokoškoláka. Strana přátel piva u nás přitom vznikla už v půlce ledna 1990 a do prvních svobodných voleb nasbírala i na tu dobu pěkných 12 tisíc přihlášek. Nikdy se sice do parlamentu neprobojovala, přesto mohou být její příznivci spokojení. Pivu a pivovarům se u nás daří jako nikdy v historii a zlaté časy jsou i pro samotné pivaře. Oficiálně je u nás půllitr nejlevnější na světě.

Kdysi jen napůl vážně míněný politický program pak potkal obdobný osud jako ideologii mnoha menších stran v historii – přijali jej za svůj velké partaje hlavního proudu. Podobně jako dnes ti největší řeší coby jednu z priorit ekologii po vzoru zelených, chtějí naše parlamentní strany podporovat pivo a hospodské jeho dalším zlevňováním. Jenže na rozdíl od čtvrtstoletí staré recese to bohužel myslí vážně.

Cena je přitom podle celé řady studií dlouhodobě hlavní překážkou pro nadměrné pití alkoholu a vznik závislosti. Podobně jako u cigaret tak vyšší daně fungují jako nejlepší odrazovač. Různé žebříčky nás řadí na první příčky v pití piva a alkoholu na hlavu celosvětově, a rozhodně tedy k větší spotřebě motivovat nepotřebujeme. Právě naopak. Odborníci na závislosti jasně říkají, že neexistuje nic jako bezpečná dávka alkoholu a jeho nadměrná konzumace nás ničí. Podle aktuální studie Národního ústavu duševního zdraví pak dokonce zkracuje život o dvacet let. I brutálně ekonomickým pohledem je tak pro stát podpora alkoholismu nevýhodná, nehledě na léčebné výlohy. Všechny ostatní negativní společenské efekty už snad ani není třeba vyjmenovávat. Pokud chtějí politici podpořit pohostinství, měli by najít lepší cestu.

  • 21Diskuse


Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky