2. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Poslední jízda. Náš problém není Uber, ale nepoctiví taxikáři

Protest taxikářů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest taxikářů. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Neexistuje lepší reklama pro službu Uber, než jakou jí dělají pražští taxikáři. Americká firma oblepila metropoli snadno parodovatelnou kampaní hrající si s nehezky nečeskou předponou uber-, uberodina, ubernardýn, či uberande (co třeba ubermensch?).

Jenže pánové v teplákovkách a se zlatými řetězy na tenhle vtípek dokonale skočili, a tak si celá Praha dělá legraci naopak z nich. Vrcholem grotesky bude dnešní spanilá jízda na letiště, která spolehlivě nažene další tržby do kasičky globální firmy.

Je potřeba zopakovat, že v tuto chvíli nejde zdaleka tak o střet starého světa s novou technologií, ale hlavně o dlouhá léta taxikářského okrádání, hulvátství a neschopnosti magistrátu je jakkoli vyřešit. Pokud před nimi varují průvodci v 50 světových jazycích – normální člověk raději přeplave Vltavu, než si za přejetí mostu nechat naúčtovat nejmíň pětistovku –, je to ideální situace pro jakoukoli konkurenci. Ta nemusí udělat nic jiného, než prostě nepodvádět, což se daří zajistit jednoduchou a spolehlivou mobilní aplikací nejen Uberu, ale třeba i estonskému Taxify, nebo českému Liftagu.

Uber dráždí hlavně tím, že otevírá trh prakticky každému a logicky tak tlačí ceny dolů. Rychlá legalizace tohoto způsobu přepravy je ale jediná cesta, jak masu „uberřidičů“ dostat z šedé zóny, nastavit jim pravidla a narovnat trh pro všechny. Soutěžit se pak bude hlavně kvalitou služby pro zákazníky, kteří si sami vyberou, kolik zaplatí. A Uber nemusí být vítězem.

Nepoctiví taxikáři každopádně přímo symbolicky odjíždějí z města, jejich doba skončila. Bylo na čase.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz