24. června 2018 6:00, aktualizováno  12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Princezna Koloběžka. Kolik dopravních značek snese pražský volič?

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Samo to jezdí-nejezdí, motor to má-nemá, SPZ to potřebuje-nepotřebuje a na chodník to smí-nesmí. Hádanka, před kterou stojí nejen pražští radní, zastupitelé a úředníci, jako by přímo vypadla ze slavné Werichovy pohádky o důvtipné rybářské dcerce Zdeničce, která nakonec přechytračila i pana krále.

Obyčejný uniformovaný policista obvykle při pohledu na elektrickou koloběžku, rozrážející zoufale uskakující Pražany, nebo nechvalně proslulé pivní chlastací šlapadlo odpoví na hádanku přímo pohádkově: kolo.

Pokud by snad někomu připadalo, že elektrická motorka či snad deseti ochlasty ověšený vůz úplně nesplňuje definici bicyklu, měl by si uvědomit, že z našich daní placený příslušník právě přijal výklad zákona, který mu umožní nic nedělat a tupě přihlížet.

V podstatě totiž nejde ani tak o hádanku pohádkovou, jako suše právně-technickou. Pokud by byli úředníci stejně důvtipní jako Zdenička, dostali by všechny segwaye, koloběžky a další podobná vozítka, která nemají na chodníku v úzkých uličkách historických měst co dělat, do správné zákonné definice a všemožní často rusky mluvící šíbři, kteří je nebohým turistům pronajímají, by měli utrum. 

Policie může pracovat už dnes

Prostě by taková jezdítka nesměla na chodník, jen na silnici, a to nejen v metropoli, ale ve všech českých městech, kam po vyhnání z Prahy mohou také zamířit. Nebo by mohlo město či ministerstvo skrz vládu využít zákonodárnou iniciativu a změnit zákon. Jenže to by pak policie musela začít pracovat, kontrolovat a nahánět. Dokonce už dnes by mohli policisté zastavovat, kontrolovat technickou způsobilost, dát všem na pivním šlapadle dýchnout či se poptat na povinné ručení.

Místo toho Praha 1, proslulá budováním těch nejzbytečnějších projektů, přijde s další značkou, zakazující vjezd koloběžkám, ovšem zbytečně i jízdu po silnici. Určitě ji pověsí hned pod ty zakazující segwaye. Pod ní se pak jistě objeví další se zákazem příštího jezdítka, které koloběžky bleskově nahradí. A pak další až po značku zakazující nedůvtipné zastupitele. 

Třeba hned na podzim při komunálních volbách.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.