Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Ubermelouchy. Taxislužba a skutečné sdílení aut jsou odlišné věci

Mobilní aplikace Uber. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní aplikace Uber. | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha Každá novinka se na trh musí probít přes ty, kteří na něm už jsou. Málokdo přitom jde proti tak neoblíbenému, ale silnému protivníkovi, jako jsou taxikáři. Služby typu Uber a další podobné aplikace, které nahrazují mávání na ulici ťukáním do displeje mobilního telefonu, se přitom ohánějí takzvanou sdílenou ekonomikou, která je světovým hitem.

Má to ale jednu chybu: to, co dnes vidíme u nás, má jen málokdy něco společného s nějakým sdílením ladem ležících aut, prázdných bytů, nebo volného času mezi lidmi.

V případě služeb, jaké nabízí v Česku Uber nebo třeba tuzemské Liftago, jde „jen“ o evoluci taxislužby. Prostě přišla nová technologie, která hlídá cenu a dobu jízdy lépe než taxametr a naviguje lépe než většina taxikářů. Není pak důvod takovému vývoji bránit, ať si stávající lobby křičí, jak chce. Zákazy nemají smysl. Zároveň je ale třeba hlídat, aby všichni opravdu řádně platili daně a nezneužíval se švarcsystém na úkor řidičů.

‚Mafie‘ v českém Uberu. Mobilní aplikaci zneužívají novodobí vykořisťovatelé

Případy „mafií“ zneužívajících tento systém na úkor moderních nevolníků, jak popsaly LN, jsou zcela nepřípustné. Podobně mají úřady dohlédnout, aby se z bytů vlastněných jen na pronájem přes Airbnb odváděly poplatky a plnily se požární předpisy. Je to podnikání jako každé jiné.

Na zcela opačném konci stojí skutečné sdílení, kdy se třeba sousedi dohodnou na spolujízdě do práce a rozpočítají si náklady. Nebo studenti pronajímají volný pokoj a přilepší si, aby zaplatili nájem. Využívají se volné kapacity, šetří náklady a životní prostředí a stát má všechny důvody takové aktivity podporovat. Klidně i daňovými úlevami do určitého limitu.

Mezitím je pak ona sporná zóna, které se hezky česky říká melouchaření, neboli přivýdělek. Na jedné straně žijeme ve svobodné společnosti a proč by si neměl mít každý právo vydělat nějakou korunu navíc. Na straně druhé se ale také musí smířit s tím, že bude platit daně a plnit další podmínky, i když se mu to třeba pak nemusí vyplatit. Rozlišit tyto tři roviny a podle toho nastavit zákony na míru „uberekonomice“ je to nejtěžší, co nás teď čeká.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...