Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KLESLA: Učitel základ života. Odměňujme kantory i za práci nad rámec výuky

Vzdělávání

  6:00
PRAHA - Kdybych dostal korunu za každý existující článek, projev či prohlášení o nutnosti reformy školství, měl bych nadosmrti vystaráno. Už tři dekády se stále dokola bavíme o důležitosti vzdělání. Zatím jsme se ale nedostali dále než ke zjištění, že základem jsou kvalitní a slušně placení učitelé.
Učitel (ilustrační foto)

Učitel (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vrcholem toho, co pedagogům stát a celá společnost dokáže nabídnout, je přitom kariérní řád postavený na odsloužených letech, který spíše připomíná úřednickou definitivu. Nebo se naopak přidává nastupujícím kantorům, aniž by se braly ohledy na ty, kdo se poslání (pozor, nikoliv povolání) věnují už desítky let.

Není to přitom žádná velká věda. Dobrý učitel musí své žáky či studenty především nadchnout, probudit v nich zájem a zápal pro obor. A je už vcelku druhořadé, pro jaký. Takoví nadšení kantoři pak mají nadšené a úspěšné študáky, jako je slečna Kubíková a další, kteří skvěle reprezentují Česko na mezinárodním poli. A ze kterých s největší pravděpodobností vyroste další generace vědců, akademiků nebo byznysmenů. Prostě skutečná elita národa.

Nejsme miliardová Čína nebo jiná lidnatá země, proto pracovat s každým jednotlivcem je zkrátka nutnost. Naopak nechat talent ležet ladem je trestuhodná nedbalost. Učitel je pak ten pravý a jediný, kdo může (a proto musí) nadaného mladého člověka objevit a pracovat s ním.

Což takhle okamžitě začít pořádně odměňovat ty kantory, kteří i ve svém volném čase dělají něco navíc. Vozí své žáky na olympiády, připravují se s nimi, berou je na jazykové výlety do zahraničí či alespoň kamkoliv do světa mimo školní lavice. A dnes za to dostanou víkendový příplatek ve směšné výši několika desítek korun na hodinu.

Dejme ředitelům třeba speciální fond na odměny za mimoškolní činnost. Bez zvláštních kritérií, bez kádrování, prostě jen za to, že se učitel svým svěřencům věnuje navíc. Kdo to zneužije a rozdá kamarádům a oblíbencům, má být potrestán. Na kontrolu tu máme školní inspekci. Cílem nemá být nikoho nutit, cílem je odměnit, povzbudit dobré pedagogy. Je jich dost, dejme jim najevo, že nám na nich záleží.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat