30. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Ženy vs. Kavanaugh. Ve při o Trumpova nominanta nejde jen o obtěžování

Christine Blasey Fordová pod přísahou vypověděla, že ji Kavanaugh oběžoval a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Christine Blasey Fordová pod přísahou vypověděla, že ji Kavanaugh oběžoval a... | foto: Reuters

Roe v. Wade je populárnější než soudce Kavanaugh, hlásá plakátek vylepený nedaleko budovy Nejvyššího soudu USA ve Washingtonu. Odkazuje na jeden ze zásadních sporů, kdy soudci přiznali ženám právo na potrat. A právě mezi nimi má zasednout Brett Kavanaugh, nominovaný Donaldem Trumpem a obviněný už třemi ženami ze sexuálního obtěžování.

Tento týden profesorka Christine Blaseyová Fordová s naprostým klidem, velmi přesvědčivě a pod přísahou popsala senátní komisi, jak se ji v roce 1982 společně s kamarádem pokusil tehdejší spolužák ze střední znásilnit. Ten to velmi emotivně odmítl – a ani prezident Trump se neudržel a postavil se za něj. Jako obvykle na sociální síti Twitter.

Slyšení sleduje celá Amerika, lidé si o něm povídají v letadle, doma u večeře nebo třeba večer u piva. Samozřejmě jde o politický boj, protože Trump a republikáni mají nad demokraty jen těsnou většinu 51 ku 49 senátorům, o kterou nejspíš po podzimních volbách přijdou. Podstata problému je ale hlubší; pokud jsou obvinění Kavanaugha pravdivá a byl už na střední členem „party, která obtěžovala dívky“, může to hodně vypovědět o jeho vztahu k ženám. A právě práva žen jsou v USA léta velké a citlivé téma.

Když byl kdysi podobně obviněn později jmenovaný soudce Clarence Thomas, stal se rok 1992 doslova „rokem žen“, protože jejich počet v Senátu se po volbách víc než zdvojnásobil. Dnes, v éře MeToo, může být politický následek ještě výraznější. Nejde tedy zdaleka jen o to, co se stalo na jednom středoškolském mejdanu před 36 lety.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz