Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KOLÁŘOVÁ: Věřte nevěřte. Kauza Pavla Severy otřásla důvěrou v policii

Názory

  6:22
Policii věří nejvíce lidí od vzniku samostatné České republiky. Podle agentury STEM je to poprvé po roce 1993 rekordních 65 procent Čechů. Neznamená to ale, že zbylá třetina jsou kverulanti, kteří ze zásady nevěří nikomu a ničemu, natož pak státním orgánům. Jsou mezi nimi i tací, kteří mají s vyšetřovateli zkušenost doslova na vlastní kůži. Příběh ztracené a znovunalezené víry v policejní práci by mohla vyprávět vdova po zesnulém podnikateli Zdeňku Švecovi.

Pavel Severa. foto: TOP 09Reprofoto

Zásadně jí otřáslo, když letos v červnu dostala usnesení, ve kterém vyšetřovatel odložil její trestní oznámení na bývalého poslance KDU-ČSL a dnes vysokého manažera TOP 09 Pavla Severu. Ten podle vdovy od jejího manžela podvodně vymámil podpisy na směnkách v hodnotě 10 milionů korun. V šestnáctistránkovém dokumentu s hlavičkou Policie ČR se dočetla, co všechno nasvědčuje tomu, že Severa skutečně podvod spáchal. Poslední odstavec byl však úplně z jiného těsta – pro zahájení trestního stíhání prý chybí důkazy.

Příběh se odehrál v malebné východočeské Litomyšli. Ve městě, kde každý zná každého. Důvěrou v policisty by mohlo otřást i to, že z jejich stanice je coby kamenem dohodil na radnici, kde svého času seděl v zastupitelstvu právě Severa. Odložení jeho vyšetřování navíc přišlo přesně v době, kdy začínala letošní kampaň do sněmovny. Jaká partaj by přitom chtěla jít do voleb s jedním z nejmocnějších mužů vyšetřovaným z podvodu? Navíc, když ukazováček tehdejšího předsedy Miroslava Kalouska káravě ukazoval na kauzu Čapí hnízdo.

Volby ale přinesly velkou vodu, která vzala TOP 09 devatenáct poslaneckých postů i předsedu Kalouska, jenž Severovu kauzu považoval za osobní věc člena strany. Západní vítr navíc přivál z Bruselu Jiřího Pospíšila, který tvrdí, že jako stranický šéf nad Severovou kauzou oči nepřivře.

Víra se nakonec vrátila i vdově po podnikateli Švecovi. Královéhradecký státní zástupce si všiml evidentního rozporu v odůvodnění a výroku policejního orgánu a kauzu Pavla Severy měsíc po volbách znovu otevřel. Takže věřme, nebo nevěřme, ale nejlepší bude aspoň doufat.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat