Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolektivní selhání

Názory

  7:47
Vláda nepadá každý den. Když už na to dojde, mělo by se to odehrát ve velkém stylu. Naše politická reprezentace nám bohužel nedopřála ani to. Vládě zlomili krk vesměs lidé, které by jinak nebylo proč si pamatovat.

Zleva premiér Mirek Topolánek, vicepremiér Martin Bursík a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg foto: ČTK

Nést prapor proti vládě by měl uznávaný vůdce s jasným mandátem. Tím ale Jiří Paroubek nebyl; hlasování o důvěře vyvolal už čtyřikrát a jeho pátý pokus se od těch předchozích neodlišoval ani promyšleností, ani mírou odůvodněnosti. O Paroubkově úspěchu rozhodly nevyzpytatelné nervové impulzy v mozcích několika poslaneckých organismů.

Navzdory zkušenostem a nepopiratelným schopnostem Vlastimila Tlustého zůstává tajemstvím, o co mu vlastně šlo, ne-li o samoúčelnou mstu a destrukci. U zbývajících hrdinů včerejšího hlasování se motivu vskutku dobrat nelze. Jediným jejich pozorovatelným racionálním projevem bylo inzerování, že jsou stále k dispozici pro vysvětlování/ujišťování/uprošování/podplácení. Možná šlo o soutěž, kdo se bude moci pochlubit delší schůzkou s Topolánkem či jeho emisary? Ti, kdo měli být hrdiny dne, se předvedli jako váhavé, bezradné, ubohé bytosti, jež se ve světě neobejdou bez pomocné ruky. Principy s tím neměly nic společného ani náhodou.

Přesto je bohužel tento děj příznačný a v jistém smyslu spravedlivý. Vyplývá z prvotního hříchu Topolánkovy vlády – neměla jasnou většinu ve sněmovně. Přeběhlíci, na jejichž hlasech stála, nebyli lidé o nic úctyhodnější a konzistentnější než ti, kteří včera zasadili vládě smrtelnou ránu. Lze se na to taky dívat tak, že Paroubek s Tvrdíkem se odmítli smířit s porážkou, kterou jim udělili při sestavování vlády Topolánek s Dalíkem. Po dvou letech je porazili v jejich hře. Jenže když se Paroubek celé léto a podzim po volbách v roce 2006 dožadoval své příležitosti, neměl v rukávu nic lepšího než Topolánek. Ani on nikdy nevysvětlil, kde by sebral stý první hlas.

Již tehdy jsme v redakčních komentářích zastávali stanovisko, že jediným čistým řešením mohou být předčasné volby. Nakonec na ně zase došlo, ale mluví se o absurdním termínu pár měsíců před koncem volebního období. Je to doklad kolektivního selhání.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.