22. července 2017 14:18 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Kolik bere Paní času? Britská BBC čelí kritice kvůli platům mužů a žen

Logo BBC. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo BBC. | foto: Reprofoto

Slavná britská BBC vyvolala tento týden obří pozdvižení. Do hlavní role v legendárním sci-fi seriálu Doctor Who, který běží s přestávkami už od roku 1963, poprvé obsadila ženu. Třináctá reinkarnace titulní postavy Doktora, napříč vesmírem a staletími cestujícího mimozemšťana z rasy Pánů času, bude mít tvář herečky Jodie Whittakerové. Naopak jejím tradičním lidským společníkem bude tentokrát muž.

Co čert nechtěl, odvážný krok ke zrovnoprávnění rolí obou pohlaví na televizní obrazovce jen o pár dnů později vystřídaly na titulních stránkách novin podrobné informace o platech hvězd veřejnoprávní korporace. A především o tom, že muži jako televizní a rozhlasoví moderátoři BBC berou i řádově víc než jejich ženské protějšky.

Skandál nabyl nebývalých rozměrů a v ostrovních zprávách překonal nejen dozvuky tragického požáru věžáku Grenfell Tower s osmi desítkami obětí či bruselská vyjednání podmínek brexitu, ale dokonce i nejslavnější golfový turnaj The Open. Šéfové nezávislé mediální skupiny placené z koncesionářských poplatků museli vysvětlovat, nejen proč nejlépe placená hvězda, moderátor a herec Chris Evans, známý i u nás z nové řady motoristického pořadu Top Gear, bere v přepočtu přes 67 milionů korun ročně. Ale hlavně proč je v žebříčků odměn první žena až na devátém místě a moderátorka Claudia Winklemanová dostává více než čtyřikrát méně.

Moderátor Jeremy Vine musel ve svém rádiovém pořadu čelit otázkám volajících naštvaných posluchačů. Jeden bývalý horník se ho doslova zeptal, jestli se nestydí, že bere více než 20 milionů korun každoročně i z jeho kapsy. Tvář ranní show Dan Walker – sám na seznamu nejlépe placených s pěknými 7,5 miliony – pak po zveřejnění jen prohodil, že „dnes bude fakt zábavný den“. Jeho spolumoderátorka Louise Minchinová ovšem svoji profesionální tvář neuhlídala. Její grimase se nelze divit, sama na seznamu superplacených není.

Velký prostor skandálu věnuje i zpravodajství samotné BBC, především její reportérky. Ke kritice se přidala i premiérka Theresa Mayová ve vítané chvilce odpočinku od vlastních problémů. V zemi, kde je na trůnu už druhá Alžběta av čísle 10 už druhá předsedkyně vlády, však lze opravdu věřit slibu šéfa korporace, že se platy nejpozději do tří let srovnají. Obratem ubezpečil, že nová Paní času bude stejně placená jako předchozí Doktor.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz