Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie -1 °C zataženo Předplatné LN
14. listopadu 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Co nám vzkazuje Trump, Zeman či Orbán? Nekončí svět, jen končí Konec dějin

Američané znovu vyšly do ulic, aby protestovali proti nově zvolenému prezidentu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američané znovu vyšly do ulic, aby protestovali proti nově zvolenému prezidentu... | foto: APČTK

Někteří lidé mají od středečního rána pocit, že jim spadlo nebíčko. V emoční rovině se nelze divit, takového prezidenta si Amerika ještě nezvolila. Děs liberálů z brexitu, nástupu Donalda Trumpa či síly Viktora Orbána je nefalšovaný. Ti vzdělanější píšou „svět, jak ho známe, skončil“. Hroutí se svět?

Nikoli. Jen končí doba, kdy byl liberalismus zcela dominantní.

Většině z nás se zdá, že opravdu končí náš svět, protože jsme jiný řád než totalitní nebo liberální nepoznali a liberalismus považujeme za jedinou alternativu totáče. Ale to je omyl. Liberalismus je jen jedním z možných „vyprávění“, jak uspořádat komunitu, stát či soustátí.

Protesty proti zvolení Trumpa v centru San Diega.
Protesty proti Trumpovi i proti policii.

Považujeme jej momentálně za nejlepší – zejména proto, že nejméně škodí všem jednotlivým entitám, od člověka přes jakoukoli menšinu až po národ. Ale není jediný. A není bez vady.

Současný odklon voličů od proponentů liberalismu je jen reakcí na nezamýšlené důsledky, které tři dekády naprosté nadvlády liberalismu přinesly.

Konec dějin a poslední člověk

Na samém sklonku roku 1989 vzbudil veliký ohlas poměrně neznámý úředník ministerstva zahraničí USA Francis Fukuyama článkem v časopise The National Interest. Esej se jmenovala Konec dějin, a když později vyšla knižně, vzbudila celosvětovou debatu. Hlavní tezí není vize světa bez jakýchkoli konfliktů, ale představy, že liberální demokracie je ultimátní fáze společenského uspořádání. Liberálně demokratické státy mezi sebou navzájem neválčí, liberální demokracie je nezpochybňované zřízení a liberální demokracie je zřízení, k němuž pomalu spějí země všech kulturních okruhů.

Brilantní kniha od počátku vzbouzela vlnu oponentury. Nejčastější námitka: Fukuyama má možná pravdu, ale jen pro náš kulturní okruh. Dnes se zdá, že jeho teze neplatí ani pro naši civilizaci.

Dominance liberálních idejí je jen dočasná. Ve veliké zkratce (historici prominou): roku 1848 začalo století národního státu; po první válce se leckde experimentovalo s národním socialismem; sedmdesátá a osmdesátá léta byla ve znamení korporativistického socialismu – v Anglii byla mezní daň z příjmu 95 procent. Rok 1989 odstartoval tři dekády takové dominance liberalismu, že jsme si nedovedli přestavit jiný vývoj. Ale jména jako Trump, Hoffer, Kaczyński či Fico nám připomínají, že pomalu přecházíme do jiného období. Zažijeme více obchodního protekcionismu, ochrany národních hranic i menší úctu k svobodné volbě záchodku.

V Chlívku budeme stále liberální řád, úctu k menšinám i nevoleným institucím obhajovat. Ale musíme si zvyknout na fakt, že brzy možná budeme v menšině.

A když se tak probíráme světovými dějinami, pak náš úkol je naprosto jasný: jsou státy, které si dokázaly udržet demokracii vždy, ať už zeitgeist hlásil socialismus, národní konzervativismus či liberalismus. Některé ne.

Náš úkol je zařadit se k těm prvním.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!