Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

V obci máme čisto, tíží nás ale nepořádek v přírodě

Čištění dalešické přehrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čištění dalešické přehrady | foto: ARCHIV RADNICE

KONĚŠÍN (Kraj Vysočina) Článků o odpadcích bylo napsáno mnoho, ale když se rozhlédnete kolem sebe, tak jich nejspíš ještě nebylo napsáno tolik, aby se někteří lidé nad svým konáním v souvislosti se zacházením s odpadem zamysleli.

Dovolím si začít trochu ze široka. Patří odpadky do přírody? Odpověď zná určitě každý. NEPATŘÍ! A kde se tedy odpadky v přírodě berou? Přece tak, že je tam někdo lajdácky odhodí. Odpad je tedy produktem lidské činnosti, který do přírody nepatří. Z pohledu zákona se odpad definuje jako movitá věc (Zákon o odpadech č. 185/2001 Sb.).

Co také stojí za zmínku, je, že odpadky jsou celosvětový problém a likvidace stojí čas a nemalé peníze. Kdo to platí? Každý z nás. A kdo na to doplácí? Naše matička příroda.

Problematiku ohledně likvidace odpadu v obci řešíme pomocí firmy, která se na tuto aktivitu specializuje. Bez pomoci takovýchto firem by obce byly zavaleny hromadami odpadků. Takže funguje nějaká logistika a centralizace.

V obci máme přibližně deset míst na třídění (papír, plast, sklo a další). Sběrná místa jsou občany hojně využívána, což nás samozřejmě těší. Děkujeme všem, kteří třídí. Vytváří tak příjemné sousedské prostředí v obci. Občas se sice najde nějaký nedostatek, ne vše se dá uhlídat, ne všemu lze zabránit.

Nepovolené (černé) skládky velkého množství odpadu v současnosti v katastru obce neřešíme a doufám, že ani v budoucnu řešit nebudeme. V minulosti se tu taková skládka objevila a byla vyřešena rekultivací. Obcím, které takové nešvary trápí, nezávidím, ale přeji, ať to zdárně a včas vyřeší šetrným způsobem k přírodě.

Co nás ale nejvíce tíží, jsou odpadky mimo obec (v příkopech podél cest, v lesích, u rybníků a ve vodě). Jsem rád, že existují akce jako Čistá Vysočina, Ukliďme Česko a také úklid Dalešické přehrady, který zajištuje spolu s dobrovolníky z Jaderné elektrárny Dukovany také Skupina ČEZ - společně s TJ Koněšín. Mám radost, že se v obci vždy najdou odhodlaní občané, kteří se těchto akcí účastní. Akci Čistá Vysočina v obci zaštiťuje spolek Chasa Koněšín. Každým rokem se nás schází čím dál víc, což dokazuje, že lidem není lhostejný nepořádek v přírodě v našem katastru. I když se uklízí každý rok, je zajímavé, že se vždy něco najde a není toho málo. Veškeré informace najdete na internetu. Předpokládám, že takové akce organizují i okolní obce. Všem patří velké poděkování.

Problematika odpadu není jednoduchá a jde především o přístup každého z nás. Důležité je třídit. Jak se říká: „Třiďte, má to smysl“. Třiďte a také minimalizujte množství odpadu.

Začínal jsem otázkou k zamyšlení. Zamyšlením a také trochu provokativní otázkou si dovolím tento článek zakončit. Kdo se zajímá o problematiku ochrany přírody, kdo čte články o odpadcích? Myslím si, že ti, kteří třídí, ti, kterým není lhostejné znečišťování přírody. Proto by se mělo o odpadcích mluvit.

Závěrem děkuji všem, kteří třídí. Dokazují, že myslí na budoucnost naší matičky přírody. Věřím, že by vám poděkovala i ona sama.

JIŘÍ CHALUPA, starosta obce Koněšín, KDU-ČSL (BEZPP)

JIŘÍ CHALUPA, starosta obce Koněšín, KDU-ČSL (BEZPP)

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Francouzská policie (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Francouzská policie (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Francouzská policie (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!