22. března 2018 1:53 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Koterovskou náves zaplní nádivky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Velikonoce jsme vylepšili soutěží o nejlepší nádivku. Zájem je veliký.. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoce jsme vylepšili soutěží o nejlepší nádivku. Zájem je veliký.. | foto: ARCHIV RADNICE

PLZEŇ - SLOVANY Staročeské zvyky a tradice by se měly ctít a dodržovat, proto mě velmi mrzelo, když především ve větších městech, kde je logicky anonymita lidí větší než například na vesnicích se tyto symboly, které k naší zemi od nepaměti patří, postupně tak trochu vytrácely.

Přemýšleli jsme proto, jak je opět oživit a hezkým způsobem si kouzlo Velikonoc připomenout. Nakonec vznikl nápad uspořádat v našem obvodu soutěž O nejlepší velikonoční nádivku.

Hned první ročník, který se uskutečnil před čtyřmi lety, předčil veškerá naše očekávání. Sešlo se 32 soutěžících, kteří přinesli vzorky svých vlastnoručně zhotovených nádivek. K naší velké radosti byly zastoupeny všechny generace. A na své si přišly i děti, pro které jsme připravili doprovodný program. Mohly se naučit, jak se plete pomlázka, vyzkoušet si zdobení vajíček, vytvářet další velikonoční dekorace nebo se povozit na ponících. Je potěšující, že od té doby zájem lidí o tuto akci každým rokem roste. Jen pro zajímavost, maximem je zatím úctyhodných 43 přihlášených vzorků.
Místo, které jsme pro uspořádání této akce vybrali a kde se každoročně koná, nebylo náhodné. Zvolili jsme Koterovskou náves, která má za sebou bohatou historii a patří k památkově chráněnému území. Je pro mě velkou ctí, že se nám tuto část, která patří k chloubám našeho obvodu, podařilo za účelem kulturního, historického dědictví a cestovního ruchu zrekonstruovat tak, aby mohla občanům bezpečně sloužit po další desetiletí. Kouzelný ráz návsi přitom samozřejmě zůstal zachován. Na tuto investici se nám podařila získat dotace z Regionálního operačního programu, která pokryla více než 90 procent celkových nákladů, které činily zhruba 30 milionů korun.
S ohledem na nemalé množství soutěžních ukázek je jen dobře, že se v porotě můžeme za vedení obvodu s kolegy střídat. I jejich jménem bych vám chtěl popřát krásné Velikonoce a bohatou pomlázku.

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta MO Plzeň 2 Slovany, ODS

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta MO Plzeň 2 Slovany, ODS

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta MO Plzeň 2 Slovany, ODS
  • 0Diskuse