23. února 2017 9:12 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KOUTNÍK: Do ODS se vrátil protřelý advokát Volák. Proč?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Daniel Volák se po více než dvou letech vrátil do ODS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Volák se po více než dvou letech vrátil do ODS. | foto: MAFRA

Co je pro českou politickou scénu výhodnější: pestrá vnitrostranická demokracie, nebo centralizované řízení? Jde o dlouhodobé dilema, které nemá jasnou odpověď. Obě varianty mají své plusy a minusy.

Předseda ANO Andrej Babiš každou chvíli zdůrazňuje, že o důležitých věcech rozhodují členové hnutí. Například o kandidátovi na prezidenta by „aňáci“ mohli hlasovat v referendu. Nebo když se před volbami na kandidátní listině objevil problematický kandidát, Babiš odpovědnost za personální kroky nechával na regionálním vedení.

Když jde ale do tuhého, ministr financí vyšle povel, před nímž není úniku. Tak jako v případě olomouckého hejtmana Oty Košty, který se Babišovi znelíbil nadměrným pitím alkoholu. Koštovi nepomohou stanovy ani vnitrostranické mechanismy, před zlobou předsedy se mu bude kličkovat obtížně.

Tradiční strany, jako ODS a ČSSD, se naopak mohou pochlubit rozvětvenou a člensky početnou strukturou. Ani zavedené strany však demokratické uspořádání neuchrání od průšvihů. Stačí vzpomenout na umělé nábory občanských a so ciálních demokratů třeba v Ústeckém kraji.

Smíšené pocity může zažívat i předseda ODS Petr Fiala. Jeho krédem vždy bylo vymetení kmotrů, starých struktur a politiků spojovaných s kontroverzními podnikateli. Jak včera informovaly Lidovky.cz, do ODS se vrátil někdejší náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. U modrých strávil 16 let, v roce 2014 však vystoupil kvůli neshodám v mateřské organizaci.

Teď ale v Litvínově ovládl organizaci a je zpět. V mezidobí provozoval advokátní praxi a dostal se k zajímavým klientům – například Radomíru Kučerovi, který byl nedávno nepravomocně odsouzen v kauze Oleo Chemical. V ní mimo jiné figuruje i lobbista Ivo Rittig (zatím nepravomocně osvobozen). Volák je považovaný za vlivného advokáta, který nepatřil k fanouškům nástupu Lenky Bradáčové do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze. Nelze se ubránit otázce: proč se Volák do ODS vrátil?

  • 4Diskuse
Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky