9. března 2018 6:33 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KOUTNÍK: Na Hrad zavítal ‚Poslední mohykán‘ Hrdlička

Blízcí přátelé Miloše Zemana. Zleva: mediální magnát Jaromír Soukup, šéf ČEZu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blízcí přátelé Miloše Zemana. Zleva: mediální magnát Jaromír Soukup, šéf ČEZu... | foto: Česká televizeReprofoto

Pryč jsou časy, kdy se Tomáš Hrdlička skrýval před veřejností v mocenském zákulisí a v obchodním rejstříku na něho přes zjevné bohatství nebyla napsaná jediná firma. Bývalý vlivný člen ODS a podnikatel zhruba před třemi lety vystoupil z přítmí – jak podnikatelsky, tak společensky. Postupně na sebe přepisuje majetek, hlásí se ke sponzorství politiků – dotoval například kampaň prezidenta Miloše Zemana – a ukazuje se na veřejnosti.

Oblečen do padnoucího obleku a s kravatou v barvách české trikolory, vyrazil ve čtvrtek v doprovodu své ženy na Pražský hrad na Zemanovu inauguraci. Takovéto velkolepé akce na Hradě se Hrdlička účastnil poprvé. „Musím říct, že když šli sálem vojáci v uniformách, nesli dobovou Ústavu, zástavy a hráli fanfáry, tak mi běhal mráz po zádech,“ řekl LN Hrdlička.

S čím nesouhlasil, byl odchod jeho bývalé stranické kolegyně Miroslavy Němcové ze sálu, která nesouhlasila se Zemanovým inauguračním projevem. „Pan předseda poslanecké sněmovny říkal, že jde o první společnou schůzi obou komor. Byl jsem v domnění, že paní Němcová je poslankyní a tudíž na Hradě byla v práci. Tak jsem se zamyslel, jak by asi dopadl normální zaměstnanec, který by odešel v půlce pracovní doby. Slušností a respektem k demokracii je vyslechnout i jiný názor,“ podotkl podnikatel a zákulisní hybatel.

Dodal, že poslankyni Němcové v její kritice Zemana nerozumí. „Jednou větou řekne, že prezident republiky flagrantně urazil lidi, kterým nebylo nic prokázáno. Druhou větou dodá, že je hrozné, že prezident se zastává trestně stíhaného Babiše nebo že není k sehnání prezidentův čínský poradce. Divím se tedy, že paní Němcové není divné, že v poslaneckém klubu ODS sedí s poslancem Svobodou, který byl v kauze Opencard nepravomocně odsouzen a ještě se na rozdíl od obyčejných lidí schovává za imunitu. Co si o tom mám myslet?“ ptá se Hrdlička.

Hrdličkův příběh je svým způsobem unikátní. Nejen že se osmělil a vystoupil ze stínu šedé eminence (politicky i ekonomicky), na rozdíl od ostatních lobbistů a podnikatelů má takzvaně klid na práci – nečelí trestnímu stíhání, nemusí chodit k soudům a už vůbec není ve vězení. Lidé jako Roman Janoušek, Ivo Rittig nebo Marek Dalík by mohli vyprávět. Má pravdu, když o sobě s oblibou Hrdlička říká, že je „poslední mohykán“.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.