Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
19. října 2014 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KOUTNÍK: Bělobrádek - Předseda roku

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odevzdal 10. října v Náchodě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odevzdal 10. října v Náchodě... | foto: ČTK

PRAHA Hlavní místnost sídla KDU-ČSL v Paláci Charitas zdobí fotografie Josefa Luxe. Bývalý předseda, který zemřel v roce 1999 na následky leukémie, je pro lidovce symbolem úspěchu strany. Po uplynulém roce a čtyřech volbách by si ale zarámovaný obrázek v kancelářích KDU-ČSL zasloužil i současný šéf Pavel Bělobrádek. Zbídačenou stranu fenomenálně pozvedl.

Nejprve před rokem zadlužené lidovce vytáhl do Poslanecké sněmovny a posléze vyjednal účast ve vládě Bohuslava Sobotky. O půl roku později dosáhl nejlepšího volebního výsledku lidovců v evropských volbách, když získal tři euromandáty.

V komunálních volbách strana skončila mezi parlamentními stranami s celkem 3792 zastupiteli na prvním místě a úspěšný rok zakončila druhým místem v senátních volbách. V lidoveckém dresu se do senátu dostali čtyři kandidáti a další tři ve spolupráci KDU-ČSL se zelenými a piráty.

Výsledky senátních voleb

Přestože Bělobrádek dosáhl s lidovci na podobná a možná ještě výraznějších volební čísla než jeho slavný předchůdce Josef Lux, uvažuje kvůli rodině a nemoci o odchodu z čela strany. Stát by se tak mohlo příští rok na jaře na sjezdu. „Člověk se rozmýšlí, jestli má ty stresy zapotřebí, protože politika je velice nevděčná. Ale nabývám přesvědčení, že bych eventuální kandidáty opět vyzval na souboj. Myslím, že se mi povedlo, co jsem si vytknul,“ řekl v rozhovoru pro sobotní MF Dnes.

Kdyby se udělovaly v politice ceny, Bělobrádek by si za uplynulých dvanáct měsíců ocenění zasloužil. Nejen za výsledky ve volbách, ale i za to, že v Sobotkově vládě jeho strana působí dojmem tlumícího prvku a jakéhosi krotitele divochů.

DALŠÍ GLOSY K VOLBÁM NA LIDOVKY.CZ

Je tu přesto ještě jedna výzva, která před Bělobrádkem leží jako hozená rukavice. V středo-pravém prostoru se z KDU-ČSL stává nejsilnější hráč. Pokud by se chtěl předseda zasadit o integraci rozbité pravice, měl by učinit gesto a nabídnout návrat bývalým lidovcům kolem Miroslava Kalouska ve skomírající TOP 09. Jejich nula mandátů v senátních volbách mluví za vše.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...