Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
10. dubna 2018 13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KOUTNÍK: Styl ‚Krnda‘. Jste opravdu idiot

Pražská primátorka Adriana Krnáčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská primátorka Adriana Krnáčová. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Politická kariéra primátorky Adriany Krnáčové se na pražské radnici chýlí ke konci. Hnutí ANO shání pro podzimní volby nového lídra a sám Andrej Babiš přiznává, že „Praha se nepovedla“. Krnáčová od počátku svého působení na exponovaném místě měla problémy s komunikací – ať už s veřejností nebo s novináři.

Naposledy se v plné kráse předvedla v uplynulých dvou dnech. LN zjistily, že premiér v demisi Babiš s ní v Praze již nepočítá. A že je ve hře Krnáčové angažmá v diplomacii – buď na ambasádě v Německu, nebo Izraeli. Krnáčová samozřejmě dostala šanci se k věci vyjádřit, okomentovat, popřít. Jenže na dotaz, zda by ji velvyslanecká oblast lákala, věcně neodpověděla a pouze odsekla: „Už mě přestaňte otravovat. Když budu mít potřebu vám něco sdělit, tak vám zcela jistě zavolám.“ Hned v úterý ráno, kdy článek vyšel, mi primátorka hlavního města bez dalšího poslala strohou esemesku: „Jste opravdu idiot.“

Krnáčová tím podtrhla dojem z jejího čtyřletého vládnutí na radnici, jejíž rozpočet ve výši kolem 50 miliard a politicky vliv se vyrovná silovému ministerstvu. Krnáčová přitom měla slušné postavení na startovní čáře. V roce 2014 vyhrála v čele ANO pražské volby. Chtěla vybudovat chytré město, ve kterém si v klidu dojdete pro pečivo v bačkorách. „Pro mě je vizí Prahy vitální město, kde se dobře žije a pracuje. Město, kde lidé komunikují a cítí se v něm jako třeba já dnes v Bubenči. Tam si ráno nazuju papuče a dojdu si pro pečivo. Známe se všichni a mluvíme spolu. Mám tam pocit bezpečí,“ plánovala tehdy. Coby bývalá šéfka Transparency International přicházela s maskou protikorupční bojovnice.

Moc dlouho jí ale nevydržela. Necelý rok po jejím nástupu sama přiznala, že citlivá témata se svými radními řeší nikoliv v jednacím sále, ale v kuchyňce – aby je neslyšeli úředníci ani nahrávací zařízení. Jindy na sebe omylem prozradila, že složitý obchodní spor o Škodův Palác svěřila právníkům, kteří vyhovovali protistraně.

Když se Krnáčové nelíbilo, že se protahuje otevření tunelu Blanka, označila pracovníky zhotovitelských firem za „debily“. Z projektu „Smart City“ se stala dojnice na stovky milionů korun.

Pověsti primátorského řetězu nepřidalo ani to, když se loni v létě Krnáčová promenádovala na filmovém festivalu v Karlových Varech s ředitelem pražského dopravního podniku Martinem Gillarem. Drobný detail: z titulu své funkce je primátorka součástí valné hromady, která rozhoduje mimo jiné o ředitelském postu dopravního podniku.

Její pozice začala slábnout. Na veřejnosti i v samotném hnutí ANO. Její kolegové mimo záznam neskrývali zklamání z jejího chování. Arogantní, povýšená, přesvědčená o vlastní pravdě, takové názory zaznívaly.

Krnáčová vše završila svým chováním kolem kolabující dopravní situace v Praze. Místo toho, aby se zprvu za tyto hapry omluvila, osočila Pražany, že jsou „zpovykaní“. Později se za svůj výrok omluvila, už bylo ale pozdě. Minimálně tedy v rámci hnutí, neboť jeho šéf Babiš i předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek se začali rozhlížet po novém volebním lídrovi.

Jedním z hlavních důvodů neslavného konce „Adriany na radnici“ je její komunikační neumětelství, které prokazovala celé čtyři roky. Primátorku v poslední době nezachránil ani hazardní boss Ivo Valenta, jehož společnost Praha TV vyfasovala od pražské radnice PR zakázku za 11,9 milionů korun na výrobu reportáží a pořadů. Po všech těchto přešlapech by bylo poněkud s podivem, kdyby se politici rozhodli poslat Krnáčovou dělat diplomacii do Německa nebo ještě více - do Izraele.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...