Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KOVÁŘOVÁ: Soutěž krásy pro vlivné, leč ošklivé. Miss v USA končí, naše pudy ale nezmění

Názory

  6:00
Přednost před vzhledem dostane v Miss America osobnost uchazeček. Rozhodnutí, které nic nemění na tom, proč jsme tady a kam míříme.

Tyto obrázky, jaké vznikly během loňského ročníku soutěže Miss America, letos už prý neuvidíme. foto: Reuters

Soutěž Miss Amerika zrušila promenádu v plavkách i ve večerních šatech a propříště nebude hodnotit dívky podle vzhledu, ale dle vzdělanosti, talentu a sociálního vlivu. Za změnou podmínek soutěže prý stojí hnutí MeToo, podle něhož je hodnocení fyzické krásy zastaralé a pro dívky ponižující. A Amerika už nechce oslavovat krásu, ale talent ženských vůdkyň.

Nové pořádky

Tradiční americká soutěž za tři roky oslaví sto let, a tak jí zajisté nelze upřít právo na změnu pravidel podle vlastního uvážení, což se taky dalo čekat od nového vedení, v jehož čele stojí Gretchen Carlsonová. Právě ta bývalá moderátorka, jež před dvěma lety v rámci kampaně MeToo vysoudila od výkonného ředitele Fox News dvacet milionů dolarů za sexuální obtěžování.

Inu, moderní doba si žádá nové pořádky, a tak je třeba krásu zavrhnout jako měnu zastaralou a povýtce nemoderní. O krásu tváře a těla totiž dnes ani náhodou nejde. Proto stagnuje oděvní průmysl a nové modely, jež lichotí ženským tvarům, se nekupují, šatům odzvonilo a minisukně tlí na dnech skříní a šuplíků. Proto krachují kosmetické firmy a salony krásy uvolňují mramorové paláce školským zařízením, jež rozvíjejí ducha, cennějšího než něco tak pomíjivého, jako je mládí poplatná ženská krása.

Dávno už nemá hezká dívka na růžích ustláno a o dobrou práci takřka nezavadí. Kdysi, v oněch zastaralých, nemoderních časech platívalo, že nejvýkonnější muži a vládci planety (miliardáři, prezidenti, manažeři, ministři a fotbalisté) získávali modelky, „missky“, a vůbec nejkrásnější ze všech žen. V těch dobách si hezké holky mohly vybírat. Ve stejné době zaznamenaly rozmach fitness centra a různé posilovny, na jaře se magazíny předháněly v doporučeních, jak hubnout do plavek či jak umně skrýt rozličné tělesné nedostatky, a kluci i muži libovolného věku si na zdi pokojů a do zad šatních skříněk věšeli plakáty dívek, jež byly podle obecných měřítek té které země nejkrásnější. Plastičtí chirurgové mívali obrovské zisky a spoustu práce, neboť krása bývala modlou a idolem ženského směřování. Tohle všechno v poslední době chválabohu odnesl čas. Dnes móda velí nebýt krásná, ale mít talent, duši, ducha, správné názory, a zejména správně hodnocené sociální cítění.

K čemu vlastně slouží život

My lidé se rádi přesvědčujeme o tom, že jsme mezi živými tvory čímsi výjimečným, protože máme víc jakési šedé hmoty v mozku, umíme stavět magistrály, vyrábět neutronové bomby, učit se, plánovat a poučit se z minulosti. Jak je to naše hluboké přesvědčení iluzí o vlastní důležitosti, nás přitom poučí kdejaká učebnice biologie. O životě kolem nás toho stále ještě spoustu nevíme, podobně jako nám chybí vysvětlení, proč se zástupy lumíků vrhají z útesů vstříc jisté smrti. Jako oni tak pravidelně činíme navzdory zkušenostem, vysokoškolským titulům i grantům poskytnutých bůhvíodkud.

Zájemcům mohu doporučit skvělou knihu profesora Zrzavého a jeho kolektivu nazvanou Jak se dělá evoluce, již loni v doplněné podobě vydalo nakladatelství Argo. Člověk prý prudce rozumný z ní vychází jen jako jeden z mnoha zástupců říše života, v němž všechny kroky řídí jediný hybatel – touha zachovat na této zemi své potomky a následovníky. Vše ostatní jsou jen více či méně účinné kroky vedoucí (nebo nevedoucí) k cíli, jehož má být životem dosaženo. Povinnou literaturu doporučuji nejenom nevědoucím, ale i těm, kdo jsou z kvasu dnešní doby vystrašeni či vrtí hlavou zoufalým nepochopením. Čtení je to totiž vysoce uklidňující. Naše civilizace je zjevně odsouzena k zániku, když přestáváme rodit děti a činit kroky, jež k rozmnožení napomáhají. Z pohledu evoluční biologie však na tom není nic děsivého ani katastrofického. Civilizace prostě vznikají a zanikají a po nás přijde někdo jiný, komu nebude promenáda v plavkách rušit klidné spaní.

Evoluce vytvořila pro své děti a kvůli rozmnožování mnohé paradoxy a zhůvěřilosti, jako například jelení parohy či paví ocas, jež neslouží k ničemu jinému než právě k rozmnožování, mimochodem stejně jako sexuální obtěžování. Z téhož důvodů lidé po tisíciletí oceňují ženskou krásu a pořádají rozličné soutěže, v nichž se ženská krása jako ta Helenina stále znovu potvrzuje. Změna pravidel jedné soutěže jistě mnohé naznačuje, avšak proč jsme se ocitli na tomto světě a kam jdeme, žádným normativním krokem nezměníme. Stejně jako fakt, že navzdory penězům, rozumu, vědě či jiným bohům, jimž se klaníme, k útesu podobni lumíkům nevratně míříme.

Autor:
Témata: USA, krása, USA, plavky, Fox News, Argo

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat