Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Záplava personalizací. Kampaň v krajích stojí spíše na osobnostech než na stranách

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Komentář
První krajské volby se na území České republiky konaly v roce 2000. Ty letošní, sedmé v pořadí, lze tudíž považovat za milník vymezující čtvrtstoletí krajských voleb a krajské politiky. Nicméně stanou se zcela výlučnými, poněvadž týden před jejich konáním čelí skoro celá země povodňové vlně. Záplavy však zároveň prověří, zda záchranné systémy, v nichž krajům patří klíčové místo, skutečně fungují, a zda tedy kraje prokáží svou praktickou užitečnost.
  12:10

Stávající hejtmani museli přerušit volební kampaň a přesunout se do krizových štábů i nazout holínky, obléknout nepromokavé pláště a vydat se do terénu. Těm, kteří jsou schopnými manažery a v krizových situacích dovedou jednat (Martin Kuba, Jan Grolich), tak záplavy mohou pomoci v zisku hlasů, byť je určitě nelze podezírat, že by z toho měli radost.

Po povodních pomůže až 2 tisíce vojáků, rozhodla vláda. Volby neodkládá

Šanci na vyniknutí má však vlastně každý z třinácti hejtmanů či hejtmanek. A nutnost zvládat mimořádně obtížnou situaci pak může voliče při jejich rozhodování vést k ještě většímu upřednostnění krajských problémů před hlasováním na základě celostátních stranických preferencí nebo vztahu k vládě Petra Fialy.

Po modrých začátcích oranžové tsunami

Fialova ODS kraje původně moc nechtěla, když v nich ale v prvních volbách roku 2000 uspěla, její vztah ke krajskému uspořádání se docela změnil. A silná role regionálních reprezentací pak posílila trend „krajských baronů“, jimž se líbilo hlavně „bačovat“ na hejtmanství a vytvářet lokální sítě propojení politiky a byznysu – na úkor celostátní politiky. Což však též přispělo ke vzniku či alespoň k posílení nepěkných rysů „kmotrovské ODS“.

Kampaň ostrá jak žemlovka. Krajské volby nám znovu připomínají otázku, zda by nebylo lepší kraje rovnou zrušit

Po první, modré fázi, zpestřené pouze několika případy hejtmanů ve žluté lidovecké barvě, kraje posléze zoranžověly. Především díky „oranžové tsunami“ Jiřího Paroubka z roku 2008, jenž dovedl umně propojit téma vrcholně nepopulárních poplatků ve zdravotnictví s krajskou úrovní, ostatně, právě kraje jsou zřizovateli řady lékařských zařízení.

Do kampaně usilující proměnit regionální hlasování v referendum o vládě Paroubek dokonce zapojil obrovský americký kamion, táhnoucí na přívěsu pojízdné pódium pro hvězdy showbusinessu. Výsledkem byla rekordní volební účast přes 40 procent a ovládnutí všech hejtmanství, přičemž sociálním demokratům drtivá dominance na krajích vydržela až do roku 2016. Jejich éru ale též vymezuje jméno Davida Ratha, skoro čítankové ukázky korupčního jednání na krajské úrovni.

Poté se však politické kyvadlo v krajích přestalo houpat takříkajíc „ode zdi ke zdi“. Jeho pohyb je pestřejší, klikatější, vede k větší pluralitě. V letošních volbách tudíž post hejtmana obhajují ve čtyřech případech hnutí STAN, ve třech ODS a hnutí ANO, po jednom lidovci, Piráti a Socdem.

Umně zakryté stranické značky

Nicméně hejtmana volí zastupitelstvo, a k zisku této funkce je tedy nutné projevit obratnost v koaličním vyjednávání. V mnoha krajích tak vznikaly konstelace odlišné od vládně-opozičního formátu platného na celostátní úrovni. A uvedený trend se čím dál tím více projevuje i v sestavování specifických volebních koalic. Docela úspěšní v tom historicky byli lidovci, postupně se ale přidávali další.

Například Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje již od roku 2012, řešil rapidní pokles celostátní popularity své mateřské sociální demokracie tak, že pro volby 2020 založil koalici 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj, kam přibral hnutí Společně pro kraj a nestraníky. Stranickou značku umně zakryl a kampaň postavil hodně na svém personálním profilu.

Podobnou strategii emancipace, tentokrát od nepopulární vlády, lze nyní sledovat třeba u hejtmana Martina Červíčka z ODS, jenž dal v Královéhradeckém kraji dohromady koalici Silní lídři pro kraj (ODS, KDU-ČSL a hnutí Východočeši). Nebo u jeho kolegy z Vysočiny Vítězslava Schreka, který se postavil do čela koalice Společně se Starosty pro občany (ODS, TOP 09 a hnutí Starostové pro občany, jež ale nemá nic společného s hnutím STAN). Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) radši kandiduje prostě za Kubu 2024.

Na palubě vlastního Švindlbusu? Pokud Piráti v krajských volbách pohoří, začne pro ně tvrdý boj o holé přežití

Ale i Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje z KDU-ČSL, sice vede volební koalici dle vládního formátu Spolu, provozuje však hodně osobně laděnou kampaň ve stylu slevové reklamy v supermarketu pod hlavičkou Akce hejtman (Grolich). A dokonce se ve speciálním videu obrátil na voliče ANO: prý chápe, že mají rádi Andreje Babiše i že jsou naštvaní na vládu, leč krajské volby jsou hlavně o osobnostech a Babiš v nich přece nekandiduje, zatímco on, hejtman Grolich, se může vykázat výsledky.

Dle průzkumů veřejného mínění poměrně velký počet lidí svého hejtmana stále nezná, respektive pokud ano, tak v případě viditelných osobností manažerského typu. Krajská scéna se patrně bude i nadále personalizovat a posilovat svou nezávislost na pražských stranických centrálách. A možná to časem zvedne i volební účast, jež v krajích zatím zhruba o pětadvacet procentních bodů pokulhávala za sněmovními volbami.

Autor:

Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma

Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...