Čtvrtek 14. listopadu 2024, svátek má Sáva
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Průhonická tsunami v krajích. Vládní debakl? Neuvěřitelné se stalo skutkem

Tisková konference vítězného hnutí ANO po skončení voleb. (21. září 2024) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Komentář
Krajské volby v říjnu 2008 proslavil slogan „oranžová tsunami“. Paroubkova ČSSD tehdy ziskem 36 % hlasů přejela vládnoucí Topolánkovu ODS, která dostala necelých 24 %. Lidé tehdy krajským „klackem“ trestali vládu za to, že zavedla poplatky u lékaře. O půl roku později pak Topolánkova vláda v hluboké krizi skončila a nastoupil úřednický kabinet Jana Fischera.
  16:05

Podobnost s víkendovými volbami o 16 let později? Hnutí ANO vyhrálo s procenty jen o chlup nižšími – 35,4 %. Vyčíslit skóre jeho rivala, vlády, není tak snadné, vládní strany kandidovaly v krajích v různých, často roztodivných koalicích. Ale „premiérská“ ODS získala samostatně 5,9 %, koalice SPOLU pak těsně nad 10 %. Nijak nezazářilo ani hnutí STAN, zatímco Piráti, největší poražený voleb, v krajích fakticky přestali existovat.

ANO s opozičními svaly

Bývala to v Česku po léta tradice: hlavní vládní strana vždy dostala v krajských volbách zle nařezáno. Dvakrát to zažila ČSSD, dvakrát ODS. Až hnutí ANO kletbu zlomilo – v roce 2016 (kdy bylo ve vládě juniorním partnerem ČSSD) i v roce 2020 (kdy už samo vedlo vládu s ČSSD) krajské volby vyhrálo, ale v obou případech ziskem jen těsně nad 21 procenty, ač jeho celostátní preference byly o poznání vyšší.

Proto se čekalo, jak si ANO v tomto typu voleb povede poprvé coby strana opoziční, notabene útočící na již tři roky fungující a nepopulární vládu Petra Fialy. A výsledek? Abychom se vyhnuli zmatení barev, nazvěme ho třeba „průhonická tsunami“.

Karel je bůh, takový výsledek jsme fakt nečekali, raduje se šéf ANO Babiš

V roce 2020 vyhrálo ANO ziskem 21,8 %, nyní 35,4 %. Na počet krajských zastupitelů: roku 2020 jich ANO získalo 178, nyní 292. A v absolutním počtu hlasů: roku 2020 volilo ANO 604 tisíc voličů, nyní 843 tisíc. A to i při nižší volební účasti – v minulých volbách činila 37,9 %, v těch letošních, „povodňových“, jen 32,9 %. V řadě krajů dokonce ANO vítězilo drtivě: v Moravskoslezském kraji ho volilo 47 % lidí, v Karlovarském 44 %, v Olomouckém přes 40 %.

A jak už bývá u hnutí ANO zvykem, ve volbách nešlo jen o výsledek jeho samotného, ale také o jeho koaliční potenciál. Tedy schopnost vytvářet krajské koalice a zabránit tomu, aby se proti němu spojily zbylé strany, jichž bylo dosud třeba v Karlovarském kraji hned 11.

A i v tom je výsledek pro ANO nadějný, možní spojenci se mu rýsují. Sice úplně pohořelo – bez Motoristů a Filipa Turka – hnutí Přísaha, naopak mírně posílilo a s výjimkou jediného kraje uspělo hnutí SPD, v koalici s Trikolórou a stranou PRO. A také koalice STAČILO! se uchytila ve většině krajů, což po evropských volbách potvrzuje, že krajní levice se vrací na scénu.

Bude teď na ANO, zda se rozhodne s těmito uskupeními jít v krajích do koalic, anebo je třeba jenom využít jako klacek při vyjednáváních s vládními stranami. V nejednom kraji však bude jen velmi těžké dominantní ANO při skládání koalic obejít, ve dvou ani žádného partnera k vládnutí nepotřebuje.

Vládní brm-brm-brm

Ač by se mohlo zdát, že takto jednoznačný výsledek nelze číst jinak než jako vládní debakl, neuvěřitelné se stalo skutkem. Premiér a šéf ODS Petr Fiala hovoří o solidním a nikterak fatálním výsledku, místopředseda TOP 09 Michal Kučera zase rozesmál výrokem, že je to taková „horší remíza“. A prezident Petr Pavel, zvolený s podporou všech vládních stran, v neděli z Hradu nabádal, aby lidé výsledek voleb nebrali jako referendum o vládě.

Neberme volby jako referendum o vládě, ale signál to je, míní Pavel

Pražské (respektive spíše brněnské) vedení ODS ovšem v sobotu dostalo snad ještě horší ránu, než bylo drtivé vítězství hnutí ANO. A to, že v Jihočeském kraji výrazně vyhrál (ziskem 47 %) hejtman Martin Kuba, nejhlasitější oponent Petra Fialy v ODS a velký kritik projektu SPOLU. Jako jediný si přitom troufl kandidovat samostatně, jako ODS, nikoliv ukrytý v různých koalicích.

Zatímco triumf Andreje Babiše vysvětlí vedení ODS svým voličům osvědčeným zaklínadlem o „populistech a extremistech“, její nejúspěšnější hejtman jí nepříjemně připomněl, že to byla právě ODS (nikoli SPOLU-ODS), kdo tu před lety vyhrával krajské volby výsledky ne mnoho pod 40 procenty. A že je to s věrohodným lídrem a kompromisy neobroušeným programem možné i dnes. Do Prahy pak Kuba vzkázal, že nevyhrál díky vládnutí své strany, ale naopak jí navzdory.

Vedení ODS si musí přiznat, že volby byly neúspěch, prohlásil hejtman Kuba

Výkladní skříní Fialovy koalice SPOLU se oproti tomu měly stát Jihomoravský a Středočeský kraj, kde šly ODS, KDU-ČSL a TOP 09 společně. Na jižní Moravě sice SPOLU vyhrálo díky popularitě lidoveckého hejtmana Jana Grolicha, ve středních Čechách ale skončilo s velkým odstupem až třetí za ANO a hnutím STAN.

Stále více to připomíná ten starý normalizační vtip, jak se funkcionářům KSČ rozbije auto: oni odmítnou, že by ho měli opravit, anebo jít dál pěšky – a místo toho jen dál sedí na sedadlech, broukají si brm-brm-brm a předstírají, že auto jede.