Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KŘÍŽ: Babiš působí roztěkaně, ale má systém

Názory

  17:00
Když jsem nedávno listoval speciálem časopisu Týden o 111 českých miliardářích, ke svému překvapení jsem zjistil, že víc než polovinu z nich osobně znám a pro některé jsem v rámci své poradenské firmy i pracoval. Také pro Andreje Babiše, byť je to už dlouho.

Podnikatel, jeden z nejbohatších Čechů, miliardář Andrej Babiš. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Když jsem ho nyní soukromou cestou - a jemu tak blízkým slovníkem - upozornil, kam má v politice nakročeno, tuto mou SMS nechal zveřejnit v televizi. Domnívám se tedy, že mám čistý mandát popsat jej veřejně tak, jak jsem ho mohl pochopit.

Babiš na první pohled působí roztěkaně, nesoustavně, bezkoncepčně. Chrlí směs bonmotů, prázdných paušálních obvinění a zdánlivě nesouvisejících názorů. Důkladnější pozorovatel však v jeho hlavě vidí ukotvený systém.

ČTĚTE TAKÉ:

Babišovy základní teze se dají rovnou tesat: Ve velkém světě je všechno zmanipulované. Já, Babiš, to vím. Politici a podnikatelé rozkrádají vaše daně. Všichni vám lžou. Copak dnešní vláda má nějaké řešení? Hlasují si každý, jak potřebuje. Lidi vůbec ta politika nezajímá. Je zajímá každodenní život. Žijeme v nefunkčním státě. Dole to už bublá. Chceme to uchopit. Chci hnutí, které bude mít obrovský dosah. Změní se ve stranu. Česká republika je firma. Ministři proto mají být manažeři a vybírat se pomocí inzerátů. Já, Andrej Babiš, říkám pravdu a sděluji své pocity. Chci dát najevo, že je tu nějaká iniciativa, která je ve prospěch normálních lidí.

Komunista pro 21. století

Pro ty, kteří nikdy nečetli projevy starých evropských fašounů z dvacátých a třicátých let, to asi bude překvapení. Všichni mluvili a argumentovali v podstatě tak jako dnes Babiš. A dnešní komunismus? Stejná nenávist k liberální demokracii a v podstatě jen nuanční rozdíly v ekonomice. Kompletní Babiš, pokud by se měl vtěsnat do dvou citátů, by zněl takto: „Celý stát, to musí být jedna továrna a jedna kancelář“ (V. I. Lenin).

„Byli jsme první, kdo jasně řekl, že s rostoucí složitostí společnosti musí být omezena demokratická práva“ (Benito Mussolini). Tohle se nedá naučit. Tím musíte být zevnitř a vždy.

Také vás někdy napadlo, kdo z nás v této zemi, kdyby se v české kotlině dodnes udržela nějaká „vedoucí síla“, byl by generálním tajemníkem? Kdo? Babiš. Andrej Babiš! Ideální nástupce Jakeše, Štrougala a Čuby, nový slušovický nitkař, technokrat a praktik moci. Komunista pro 21. století.

Babiš mnoho lidí mate svými miliardami. Ty ale pro něj nejsou primární. Jsou prostředkem, když to teď jinak nejde. Podstatná je dlouhodobě moc. Od systému se distancuje, pouze jej využívá. Skoro dvacet let skupuje firmy podle konkrétního plánu. Sebere, co leží na zemi, ve spolupráci se státem anebo konkurzním správcem, nechá oddlužit. Kdo se ještě brání, počká a přitlačí. Podnikání vnímá jako vytváření monopolních situací. Buduje kombinát. Pole, paliva, umělá hnojiva, osiva, mlýny, pekárny, masokombináty, mlékárny. Bioplyn. Programově se tlačí do odvětví, kde může postupně získat zásadní vliv na cenotvorbu. Dvacet let lobbuje od rána do večera. Gross?

ČTĚTE TAKÉ:

„Prostě jsme spolu jen komunikovali“ Když mu antimonopolní úřad schválil pohlcení posledního skutečného konkurenta (Malúšův Agropol), zjistil, že český stát v této podobě již nepotřebuje. Co si od Babiše může slibovat jeho takzvaný normální člověk? Robotárnu u pásu. Pokroucené ceny, dotace, subvence, konec trhu. V důsledku i suboptimální alokaci omezených zdrojů země. A všeobecnou mizérii. Na straně jedné se Babiš chlubí, že má za devět měsíců přes devět miliard korun zisku, na straně druhé jeho 28 000 zaměstnanců má mezi velkými firmami s odstupem nejnižší platy ve státě. Jeho traktoristé, účetní, lidé u linek v masnách a mlékárnách vydělávají o málo víc než polovinu celostátního průměru.

Přidá pár stovek alespoň k Vánocům? Ale Babiš tím nekončí: jeho zaměstnanci sami pracují na zdražování sobě a všem ostatním. Nafty a benzinu svými drahými biopalivy, za která neúnavně lobbuje. Elektřiny svými bioplynkami. Chce jich víc. Mnohem víc. Výrobu potravin programově vytlačuje z půdy a svým dílem tak přispívá ke zdražování jídla. Vzdělanostní struktura Babišových zaměstnanců je strašlivá. Výzkum, vývoj, inovace? Na bodu mrazu. Export? V africké struktuře. Biafra moderní ekonomiky. Kam vlastně chtěl by nás vést? Nutně a pouze k dražšímu a horšímu chlebu.  

Nebo před volbami zlevní?

Aspoň to by vyjít mohlo. Andrej Babiš totiž řekl, že dá do politiky tolik, kolik bude potřeba. Své tažení zahájil s vůdci starých venkovských bolševiků - Tomanem, Velebou a také s Pavlem Teličkou, který kdysi prohlásil nesmrtelnou větu, že po návratu z mise v New Yorku vstoupil do strany, protože měl málo informací. Babiš teď má už Krause, a jak řekl, potřebuje ještě nějakou Borhyovou. Má spojence Viewegha, Kmentu. Mladý Svěrák o tom českém hnusu chce udělat film! Teď Babiš kupuje elitní policisty, máme se na co těšit.

Pro MFD (26. 11.) řekl Andrej Babiš toto: „Já jsem vítěz revoluce. Jednoznačně,“ Babiš ale nikdy nemůže být vítězem liberální demokratické revoluce. Může být pouze vítězem nad touto naší revolucí. A je proto největším bezpečnostním rizikem pro tuto zemi. Pro všechny. Jednoznačně.

Autor: