Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kunderova jedenáctka

Názory

  8:22
PRAHA - Čteme-li hlavní argument jedenácti světových spisovatelů, kteří protestují proti „zneuctění“ Milana Kundery, trochu nám zatrne. Spisovatelé, kteří by měli už z titulu své profese bazírovat na příbězích, rozebírat motivy jejich aktérů a pídit se po tom, proč a za jakých okolností se Kunderovo jméno ocitlo v policejní evidenci, právě v jeho „kauze“ příběh vytěsňují a sázejí na víru. Věříš policejní evidenci z roku 1950, nebo ne? Věříš Kunderově popírání, nebo ne? Na téhle dichotomii staví svou solidaritu s Kunderou.

Milan Kundera foto: AFP

Je to pozoruhodná rezignace na příběh a nečernobílé peripetie života. Přitom mezi oněmi spisovateli jsou i tací, kteří žili v represivních režimech. Pamuk zažil Turecko vojenských junt, Gordimerová a Coetzee rasistickou Jižní Afriku. I oni poznali situace, kdy je třeba policejní evidenci konfrontovat s příběhem. Byl snad každý informátor režimu apartheidu zločincem a každý terorista bojovníkem za svobodu? To rozklíčuje až osobní výpověď. Proto měla Jižní Afrika lustrační Komisi pravdy a usmíření. Proč ale spisovatelé hájí hotový názor na Kunderu, když on pravdu zamlžuje a klíčovou osobní zpověď odmítá?

Podle světových spisovatelů Kunderu očišťují dvě věci: jednak to, že sám obvinění rezolutně popírá, a pak svědectví „vynikající osobnosti vědeckého světa z Prahy“. Dobře, zkusme je vzít za slovo a ptejme se nikoliv s ohledem na Kunderův zamlčovaný příběh, ale s ohledem na „důkazní materiál“: Kdo a co dosvědčil ve vztahu k té policejní evidenci? Dosvědčil snad nějaký vynikající vědec, že 14. březen 1950 strávil s Kunderou někde v Paříži? Dal mu tím jasné alibi? Ne, právě proto čekáme na příběh, jehož jediným možným vypravěčem je Kundera.

Proč ten příběh nechtějí slyšet velcí romanopisci? Proč i bez jeho znalosti vyrukovali s Kunderovou obhajobou ve stylu věřím/nevěřím? To není dobrá zpráva. Dlouhá léta slýcháme, že ve vyrovnání se s minulostí musíme dohánět Německo, kde se skoro dvacet let po válce začali ptát mladí svých rodičů, jak se mohli zaplést s nacismem. Jistě, byly to nepohodlné otázky. Teď, skoro dvacet let po sametové revoluci, to zkusili čeští mladí na generaci svých rodičů, a jak dopadli? Dostali přes prsty od domácích intelektuálů včetně Václava Havla i od světových spisovatelských celebrit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!