Kýčaři všech zemí, spojte se! Anna Chromy byla ve vytváření dojmu vlastní významnosti geniální

Premium

Sochařka Anna Chromy u svého díla Plášť svědomí. To od roku 2000 stálo u Stavovského divadla až do listopadu 2025 | foto:  Michal Šula, MAFRA

  17:51
Nekrolog Anny Chromy, umělkyně, která obdařila Prahu svými kýčovitými sochami, přebrala z ČTK velká část tištěných i internetových médií, čímž hladce vznikl dojem, že odešla velká umělkyně. Žijeme v době, v níž je důležité, jak kdo umí vytvářet dojem vlastní významnosti, kvalita až tak podstatná není, Anna Chromy byla v tomto směru téměř geniální.

Kdyby zmizela socha u Stavovského divadla, nikdo by si toho ani nevšiml, říká nová pražská radní pro kulturu

V jejích životopisech, které nemůže nikdo ověřit, třeba nejprve psala, že ji ovlivnil Salvador Dalí, později už byla jeho žačkou. Kdo by to zkoumal, že? V každém případě o ní česká média od jejího náhlého zjevení se v Praze psala, že je světoznámou surrealistickou umělkyní. Chromy se také šikovně propojila s momentální pražskou politickou reprezentací a své hrůzné sochy městu věnovala. Komunální politici v oblasti výtvarného umění jako vždy diletující po jejích plastikách skočili, dostali je přece zadarmo.

Vstoupit do diskuse (2 příspěvky)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.