Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

LÉKO: Cosi shnilého ve státě dánském, exšéfa NATO platí ‚Goldmani‘

Názory

  18:00
Je cosi shnilého ve státě dánském. Přesněji v tamní politice, která občas slouží spíše finančníkům než voličům. Shakespeare sice netušil, co se odehraje v současném Dánsku kolem tamního energetického gigantu, ale o tom, co svede lidi z cesty, věděl hodně. Kauza ukazuje, že privatizační skandály nejsou jen u nás, ale i v zemi, která se nám často předhazuje jako příklad toho nejlepšího ze západní demokracie.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Andersem Foghem Rasmussenem. foto: Reuters

Minulý týden se v zahraničních médiích objevila maličká zpráva, že Goldman Sachs si najal bývalého šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena. Vsadím se, že neuhodnete, proč ho tato americká banka potřebuje. Ne kvůli radám o geopolitice či investicích do zbrojního průmyslu, chce se po něm, aby banka lépe pochopila fungování dánské politiky. Šéf evropských investic v Goldman Sachs Martin Hintze řekl, že úkolem Rasmussena bude „jasně a otevřeně komunikovat s dánskou veřejností a tamními politiky kauzu kontroverzního kapitálového vstupu banky do tamní energetické společnosti DONG“.

LÉKO: Maminčini mazánci. Jak hochy ničí porno a videohry

Skandál vypukl poté, co stát loni v lednu prodal Goldman Sachs 18 procent akcií firmy DONG (dánský ČEZ) za 1,5 miliardy dolarů. Negativní reakce vyvolala skutečnost, že banka s nákupem necelé pětiny akcií získala právo veta na strategické rozhodnutí firmy (investice, akvizice či emitování nových akcií) včetně obsazování manažerských míst. Něco takového je normální pouze při vlastnictví více než třetiny akcií. Navíc podíl státu v podniku DONG (Dansk Olie og Naturgas) klesl na 58 procent.

Akvizici podle průzkumů odmítlo 68 procent Dánů, petici proti vstupu Goldman Sachs podepsalo více než 185 tisíc lidí, levicoví politici v čele s expremiérem Poulem Nyrupem Rasmussenem obvinili vládu z podrazu. Sociální demokracie kvůli prodeji dokonce opustila vládní koalici. A to přesto, že ač banka koupila pouze 18 procent akcií, ve skutečnosti zaplatila zhruba třetinu celkové hodnoty podniku (32 miliardy dánských korun), kterou na tuto částku ocenilo ministerstvo financí. Jinými slovy Goldman Sachs zaplatil vysokou prémii za to, že získal práva odpovídající zhruba třetinovému podílu. Hlavním důvodem negativní reakce byl zřejmě pocit, že Dánsko levně prodává své rodinné stříbro americké „upíří chobotnici“ (vampire squid).

Aby toho nebylo dost, tři měsíce po prodeji vyšlo najevo, že DONG získal zakázku na stavbu obřího větrného parku u moře ve Velké Británii, jehož provoz spadá pod státní podporu obnovitelných zdrojů. Znamená to, že taková výroba proudu je z investičního hlediska velmi bezpečná, protože má zákonem garantovanou cenu. Nový projekt ze dne na den zvedl hodnotu firmy DONG až na 50 miliard dánských korun, tedy o více než 60 procent valuace před prodejem. To samé platí i pro hodnotu podílu, který banka koupila.

Pokud je v době uzavření transakce v dohledu projekt, který zvýší hodnotu firmy, ve smlouvě se obvykle stanoví formule, která upraví cenu nahoru. Zde nic takového prý nebylo, přestože větrný park ve Velké Británii byla známou a očekávanou záležitostí, tudíž Goldman Sachs měl zaplatit státu mnohem více. A spekuluje se o tom, že transakci s bankou dánští vládní politici nahonem schvalovali, aby se předešlo tvrdé informaci o novém projektu a volání po vyšší ceně.

A za Goldman Sachs nyní bude lobbovat Anders Fogh Rasmussen a zdá se, že banka si vybrala skvěle. Současný liberální dánský premiér Lars L o/kke Rasmussen totiž byl ministrem financí v době, kdy Anders Fogh Rasmussen byl předsedou vlády, tedy jeho podřízeným. Kdo jiný by tedy mohl lépe hájit zájmy americké banky?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!