Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

LÉKO: Dort mi upekl Gates. Kdo z vás to má?

Bill Gates. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates. | foto: Reuters

Roztomilou videozdravici připravil Bill Gates (64) svému příteli Warrenu Buffettovi k jeho devadesátým narozeninám. Někdejší šéf společnosti Microsoft, jehož majetek činí 114 miliard dolarů (zhruba polovina ročního HDP České republiky), vlastnoručně upekl pro doyena amerických investorů dort z oreo sušenek. A když zdravici natáčel, v pozadí nechal znít písničku Randyho Newmana s názvem You got a friend (Získal jsi přítele).

Gates se svým narozeninovým dárkem trefil do černého, Buffett totiž sladkosti miluje: denně vypije dva litry coca-coly a prostřednictvím své společnosti Berkshire Hathaway investoval i do firmy See’s Candies.

Gates vysvětlil i důvod, proč při přípravě dárku vsadil na oreo sušenky. „V roce 2016 jsem ho (Buffetta – pozn. red.) přistihl, jak si dává k snídani právě tyto sušenky,“ uvedl na svém blogu Gates. Dodal, že Buffett, který se narodil v Omaze, v podstatě od svých šesti let jí stále to samé.

Gates se s Buffettem, jehož čisté jmění představuje „jen“ 80 miliard dolarů, poprvé setkal v roce 1991. Gatesova matka Buffetta požádala, zda by nechtěl přijet na jejich letní sídlo ve Washingtonu a investor jí vyhověl. Na této schůzce Buffett položil Gatesovi řadu otázek ohledně Microsoftu a výsledek diskuse měl údajně velmi příznivý dopad na budoucnost společnosti Microsoft.

Buffett, jemuž se přezdívá Věštec z Omahy nebo Zázrak z Omahy, si letos ale pro jistotu dal dárek i sám sobě, jak jinak než ve formě nových investic. V neděli 30. srpna, kdy narozeniny slavil, vydala jeho firma zprávu, že Berkshire Hathaway získal více než pětiprocentní podíl v pěti japonských společnostech.

Buffett dodal, že podíly ve firmách Mitsubishi, Mitsui, Itochu, Marebuni a Sumitomo hodlá držet či dokonce navyšovat, protože pro investory jsou schopny vytvářet hodnoty i v dlouhodobém horizontu.

Buffett akcie těchto firem nakupoval za poslední rok pomalu, aby ceny nevyskočily nahoru. Mitsubishi vyrábí zejména automobily, Mitsui je průmyslový a finanční konglomerát, další tři firmy se věnují všemožným obchodům v globálním měřítku.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...