Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

LÉKO: Hra nesmiřitelně levicová. Navádění mladých lidí k zabíjení považuji za tragický počin

Demonstrace proti policejní brutalitě v Louisville, kde byla v březnu policisty zastřelena Afroameričanka. foto: ČTK

Praha - Již zhruba pět let mám každé úterý na starosti rubriku Politika na ulici na poslední straně LN, kde zveřejňujeme fotografie s krátkým komentářem. Nedávno jsem v Praze vyfotil nálepku ze série nazvané Left error: stojí na ní dvě postavy, dívka a chlapec, jedna zvedá do výšky srp, druhá kladivo, přitom obě drží skateboard.
  5:00

Nálepka ze série Left error

Kombinace komunistických symbolů s prknem mi přišla bizarní, nebyl jsem schopen najít logické vysvětlení, proto jsem snímek do rubriky váhal zařadit. Až nyní, když jsem se díval na záběry z násilných demonstrací v amerických velkoměstech, jsem pochopil záměr autora.

Na jednom videu jsem viděl, jak mladí lidé na ulici nějakého amerického města svými prkny zuřivě mlátí do světel a rozbíjejí čelní i další skla převráceného policejního vozu. Překvapilo mne, jak je takové prkno odolné a zároveň účinné při ničení předmětů. Také mne napadlo, že by se ním dalo i zabít. Doposud jsem žil v domnění, že hlavní zbraní dělnické třídy jsou dlažební kostky a Molotovovy koktejly, ale zdá se, že tato teze je již překonaná. Progresivní doba si žádá nové prostředky boje.

Pokroková mládež vyspělého Západu, které ve škole řekli, že má mít plné zuby kapitalistů a Donalda Trumpa, nedávno dostala i návod, jak bojovat na ulici a proti komu má namířit svou překypující energii, zlost a nenávist.

LÉKO: Konec demokracie v Maďarsku. Už zase?

Skvělou učební pomůcku jim začátkem května připravila americká vývojářská firma videoher Pixel Pushers Union 512 s názvem Tonight we riot (Dnes v noci se vzbouříme). Hra na internetu okamžitě vzbudila reakce, někteří ji označují v podstatě za simulátor extrémně levicového militantního hnutí Antifa. Toto hnutí, které je – bohužel – mimořádně aktivní i ve většině zemí Evropské unie, zejména v Německu, chce americký prezident nechat zařadit mezi teroristické organizace. Dodávám: Konečně! Trump Antifu viní z vlny násilných protestů vyvolaných po smrti Afroameričana George Floyda.

LÉKO: Promluví svědek z Dubaje?

V první anarcho-komunistické počítačové hře světa, jejímž cílem je skoncovat s kapitalistickým útlakem, hráči ovládají dělnické oddíly a revolucionáře, kteří pod rudými prapory s pěticípými hvězdami ničí majetek bohatých, obsazují továrny, rozbíjejí výlohy obchodů, převracejí a zapalují auta a zabíjejí policisty. Při této zábavě používají zápalné lahve, bomby či cihly. Nejvíc bodů získá a nejdál se dostane hráč, jemuž se podaří zabít co nejvíce policistů a boháčů. „Abyste vybudovali lepší společnost, musíte nejdříve zničit tu starou,“ praví se v ukázce hry, jejíž příběh je plný narážek na současnou politickou situaci a komunistickou ideologii.

Ve věku 82 let zemřel Jiří Hanák, novinář a komentátor Lidových novin

Firma Pixel Pushers Union 512 jistě má za cíl prodat pár měsíců před prezidentskými volbami v USA svoji „nesmiřitelně levicovou hru“ co největšímu počtu mladých lidí, kteří pak vyjdou do ulic vyzkoušet si ji v reálu. Už samotný fakt, že někdo navádí děti a mladé lidi k zabíjení kohokoliv, v tomto případě policistů, majitelů obchodů či továren, považuji za smutný a tragický počin. Ale když se při tom nepokrytě propaguje politická ideologie, která má na kontě desítky milionů nevinných obětí, jedná se o odporný a velmi temný záměr. 

Obávám se, že mladí lidé mastí tuto hru po nocích nejen v USA, ale také u nás. Když jim někdo zavelí, možná ji začnou aplikovat v ulicích českých měst už před příštími parlamentními volbami.

Autor:

Mohlo by vás zajímat