18. února 2017 13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

LÉKO: Mejdan století na Palm Beach

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

PRAHA Zatímco český premiér Bohuslav Sobotka v rámci volební kampaně brojí proti bankám a chce je zdanit, finanční sektor v USA jásá nad změnami, které chystá prezident Donald Trump. Postoj šéfa Bílého domu je konzistentní, u předsedy ČSSD, jemuž se ještě nedávno kvůli jeho zřejmě příznivému vztahu k bankám přezdívalo Bohuslav ČSOB Sobotka, jde o změnu až biblických rozměrů (obrácení svatého Pavla).

Sociální demokracie zřejmě sází na to, že voliči už zapomněli, že když tato strana byla u vlády, prodaly se české banky cizím investorům trestuhodně levně (zhruba za dvojnásobek ročního zisku) a tuzemský bankovní sektor z 99 procent ovládly zahraniční subjekty se všemi negativními důsledky na vývoj ekonomiky a politiky.

Akcie amerických bank jsou ve výborné kondici a díky deregulačním opatřením Donalda Trumpa se očekává další růst. „Trump americkým bankám přinese zlatý věk,“ řekl byznysové televizi CNBC známý bankovní analytik Richard Bove, který jásal i nad rezignací Daniela Tarulla, jednoho ze sedmi guvernérů americké centrální banky Fed.

Reportér Jim Acosta (vzadu) nposlouchá otázku reportéra Fox News Channel
Ohlásil, že vydá nový dekret k ochraně americké veřejnosti.

V éře prezidenta Baracka Obamy banky podléhaly přísné regulaci a Tarullo byl velkým zastáncem tohoto tvrdého režimu a pochopitelně významným kritikem Trumpových plánů ve finančním sektoru. Do jeho křesla brzy usedne osoba, kterou navrhne prezident Trump. Analytik Bove tyto změny označil za „velmi velké plus“, očekává příchod nových finančních produktů a snadnější přístup ke zdrojům. Bove má rád zejména akcie Bank of America, které od listopadu loňského roku nepřetržitě rostou.

Daří se ale i dalším finančním institucím, což jejich šéfové dávají najevo, někdy i přehnaně. Například obřími mejdany, které známe z kultovních filmů o zvrhlostech chamtivých finančníků Wall Street, kde trpaslíci stříkají drahé francouzské šampaňské na hosty ze samopalu. Generální ředitel investiční skupiny Blackstone Stephen Schwarzman 14 .února slavil sedmdesáté narozeniny.

V luxusní rezidenci v Palm Beach na Floridě, která se nachází jen dva kilometry od rezidence Mar-a-Lago, pohádkového zámku Donalda Trumpa s přezdívkou „zimní Bílý dům“, slavilo na 600 vybraných hostů. O slavnosti se okamžitě začalo hovořit jako o mejdanu století: umělá poušť o rozloze fotbalového hřiště, gondoly v obrovském bazénu, čínský chrám, oslavenec mezi hosty přijel na velbloudovi obklopený mongolskými tanečníky a na vrcholu party spolu se zpěvačkou Gwen Stefani zazpíval hit Jersey Boys...

Na večírek přišla i téměř celá rodina Donalda Trumpa, včetně dcery Ivanky a zetě Jareda. Prezident na oslavu svého přítele a klíčového ekonomického poradce nedorazil prý jen proto, aby jeho početná ochranka a bezpečnostní opatření nezkazily mejdan. Když bylo Schwarzmanovi šedesát, Donald Trump a jeho žena Melania na večírku, kde zpíval Rod Stewart a který stál asi pět milionů dolarů, samozřejmě nechyběli.

Schwarzman, jehož soukromý majetek je odhadován na víc než deset miliard dolarů, nyní za oslavu v Palm Beach utratil údajně až deset milionů. Proč ne? Bankám se daří a člověku je sedmdesát přece jen jednou za život!

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz