Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

LÉKO: Na okraj bruselských orgií. Podivné je, že do médií uniklo jen jméno Orbánova spojence

Maďarský europoslanec József Szájer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský europoslanec József Szájer. | foto: Bernadett SzaboReuters

Budapešť/Brusel Pokrokáři mají předčasné Vánoce. Kromě toho, že jsou stále v transu z porážky amerického prezidenta Donalda Trumpa, nyní bouchají šampaňské i kvůli pádu blízkého spolupracovníka maďarského premiéra Viktora Orbána.

Asi jste už četli, že europoslanec József Szájer (59) vystoupil z vládnoucí konzervativní strany Fidesz, kterou s Orbánem v roce 1988 spoluzakládal. Stalo se to poté, co se před týdnem v Bruselu neúspěšně pokusil po okapové rouře uprchnout před policií z nedovoleného večírku, ze kterého se podle místních médií vyklubaly homosexuální orgie. Szájer, který je ženatý a má dvě dospělé děti, rezignoval na mandát poslance Evropského parlamentu ještě dříve, než vyšly najevo důvody.

Trapná kauza je v Maďarsku sledovaná více než situace kolem covidu či středečního zápasu Ferencvárosu proti Barceloně v Budapešti na novém stadionu pojmenovaném po legendárním fotbalistovi Ferenci Puskásovi.

Levicová a liberální opozice a jejich média právem upozorňují na pokrytectví politiky Fideszu, který hlásá, že manželství je možné jedině mezi mužem a ženou, přičemž jeden z vedoucích ideologů strany se účastní sexuálního mejdanu s muži, navíc ještě v době koronavirové pandemie. Na druhé straně je rovněž pozoruhodné, jak opozice a jejich mediální dělníci v komentářích a na sociálních sítích pod heslem tolerance nechutně vtipkují na účet Szájera kvůli jeho čerstvě odhalené sexuální orientaci.

Orbán označil Szájerovo chování za „neobhajitelné“ a odporující hodnotám strany, která se staví do pozice předního ochránce tradičních křesťanských hodnot a rodiny. „Nezapomeneme ani nepopřeme jeho třicetiletou práci, ale jeho čin je nepřijatelný a neobhajitelný. V důsledku přijal jediné vhodné rozhodnutí, když se omluvil, odstoupil z funkce a opustil Fidesz,“ dodal Orbán. Skandál podle médií může oslabit pozici Maďarska v době, kdy hrozbou veta nesouhlasí s názorem Evropské komise ohledně podmíněnosti unijních peněz respektováním právního státu.

A právě nejasné okolnosti nenechají spát politiky a novináře nejen z Orbánova tábora. Opoziční týdeník HVG, který současný režim v Maďarsku tvrdě kritizuje, přinesl rozhovor s odborníkem na národní bezpečnost, který nevyloučil, že razie minulý pátek v Bruselu souvisela s operací tajných služeb. Podivné například bylo, že podle médií na mejdanu bylo mnoho diplomatů, jenže jediné jméno, které uniklo do novin, bylo Szájerovo. 

Přitom novináři bez uvedení zdroje hovoří o tom, že na orgiích kromě dvou úředníků z Polska a jednoho Estonce byl přítomen i ruský diplomat. David Manzheley (29), organizátor orgie, která se odehrála v ulici Rue des Pierres, pro polský list Onet řekl, že jeho večírky navštěvuje pestrá skupina politiků z Ukrajiny, Francie, Německa, Švýcarska či Španělska, ale nejčastějšími hosty bývají Maďaři (prý se tam objevilo devět politiků Fideszu) a Poláci, mezi nimi i představitelé konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost. Manzheley tvrdí, že další podobnou akci organizoval na 12. prosince sám Szájer.

Jak je možné, že se belgickým médiím dodnes nepodařilo vypátrat jména dalších účastníků orgií? Pokud se neobjeví další jména diplomatů či politiků, podle bezpečnostního experta se posílí konspirační teorie, že odhalení Szájera nebyla náhoda.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!