Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

LÉKO: Příběh Metropolitní opery. Jak J. P. Morgan vyběhl s podnikatelskou smetánkou

Názory

  11:58
PRAHA - V noci na pátek zazněla v novém nastudování věhlasná česká opera Rusalka v Metropolitní opeře v New Yorku. Tato událost jistě bude zaznamenána jako velký den české kultury ve světě. Dílo Antonína Dvořáka zná snad každý čtenář LN, ale nevím, zda stejná povědomost platí i u Metropolitní opery.

John Pierpont Morgan foto: Wikimedia

Ve starém New Yorku v polovině devatenáctého století tamní podnikatelská smetánka, většinou nizozemského původu, založila Academy of Music. Jenže majitelé tohoto operního domu z etických důvodů nedovolili reprezentantům zcela jiné skupiny lidí, kterou tvořili zbohatlíci s majetkem často velmi pochybného původu, aby si v divadle pronajali lóži.

Píše o tom Caleb Carr ve svém detektivním románu The Alienist, který se odehrává v New Yorku na konci devatenáctého století. V této době metropolitní policii řídil (a úspěšně reorganizoval) Theodore Roosevelt, který později, v letech 1901 až 1909, sloužil své zemi jako prezident Spojených států.

Již zmíněné parvenu tvořili podnikatelé jako Gould, Whitney či Vanderbilt, ale zejména Morgan. John Pierpont Morgan (1837–1913) byl nejvýznamnějším a nejmocnějším americkým finančníkem své doby, ale jeho potomci jsou na tom v současnosti podobně.

Banku J. P. Morgan & Co. založil v roce 1860 (dnes se jmenuje JPMorgan Chase & Co.), a aby toho nebylo málo, jeho vnuk v roce 1935 k impériu přidal banku Morgan Stanley. J. P. Morgan za svoji první vydařenou investici považoval oněch 300 dolarů, které zaplatil nějakému chlapovi, aby za něj bojoval v občanské válce. V době stříbrné paniky půjčil americkému státu obrovskou sumu, čímž zachránil USA před bankrotem. Byl prvním velkým investorem do železnic, dosáhl nevídaných úspěchů v ocelářském sektoru, vytvořil průmyslové obry jako General Electric či AT&T. V roce 1912 měl volný lístek na Titanic, protože mu loď, respektive firma White Star, která ji postavila, patřila. J. P. Morgan cestu na poslední chvíli odřekl...

O Morganovi, který měl honosné sídlo na Madison Avenue 219 (dnes The Morgan House), by se dalo ještě dlouho vyprávět, ale jeho ohromný ekonomický a politický výtlak trefně popsal Caleb Carr: „Moc osoby, která seděla u stolu a pročítala nějaké papíry, byla větší, než jakou by si kterýkoliv finančník na světě byl schopen ve svém nejodvážnějším snu představit.“

Ale zpět k opeře. J. P. Morgan, který byl umělecky založený, vystudoval univerzitu v německém Göttingenu (obor umění), zákaz ze strany mecenášů Academy of Music vyřešil jednoduše. V roce 1883 on a další boháči zřídili – rovnou se třemi řadami lóží – konkurenční Metropolitan Opera House. A vůbec jim nevadilo, že stará podnikatelská elita nové opeře na Broadwayi okamžitě dala hanlivou přezdívku The Yellow Brick Brewery, tedy žlutý pivovar.

Rusalka v New Yorku. 2017.
Rusalka v New Yorku. 2017.

Otcové zakladatelé Metropolitní opery nelitovali peněz, na jeviště zvali největší hvězdy a talenty tehdejšího operního světa a společenskou válku nakonec vyhráli. Všichni milovníci tohoto hudebního žánru časem už chodili pouze do Met. Academy of Music po třech letech přestala hrát opery a její budova byla v roce 1926 zbourána.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!