Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Názory

LÉKO: Do konkurzu na šéfa ÚOHS se přihlásilo i pár odvážných, kteří převyšují favorita Hradu

Petr Rafaj, šéf ÚOHS. foto: Václav Šálek, MAFRA

Názor
Když byl syn mé kamarádky malý, měl legrační zvyk. Předtím, než doma začali hrát nějaké stolní hry, například Člověče, nezlob se!, Smolíček pacholíček nebo Monopoly, pokaždé se zeptal: Kdo vyhraje? V Česku se právě v těchto dnech dohrává hra o monopolech a o Smolíčkovi pacholíčkovi, která pro naivní pozorovatele i konkrétní hráče skončí sdělením: Člověče, nezlob se!
  5:00

O post šéfa ÚOHS se uchází také bývalý ministr dopravy Kremlík. Nechci revoluci, napsal na Twitteru

Hraje se o to, kdo povede jeden z nejmocnějších úřadů v zemi. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má v náplni práce nejen boj s kartely, zneužitím dominantního postavení a tržní síly či dozor nad slučováním soutěžitelů, ale dohlíží také na zadávání veškerých veřejných zakázek. A to jsou kompetence, jejichž řádný výkon je kardinálním předpokladem zdravého ekonomického i veřejného života v zemi. Nefunguje-li antimonopolní úřad, jak má, bují korupce, svévole, odírání spotřebitelů a paralýza standardního fungování veřejné správy.

Bohužel právě na úroveň tohoto stavu jsme se pod vedením současného předsedy ÚOHS Petra Rafaje (59) postupně, a nutno dodat, že i za němého, tedy souhlasného přihlížení politiků a většiny médií, dopracovali.

Rafaj post šéfa antimonopolního úřadu získal v červenci 2009, v době úřednické vlády Jana Fischera, a v dubnu 2015 na návrh tehdejšího premiéra za ČSSD Bohuslava Sobotky byl jmenován předsedou ÚOHS i pro období 2015 až 2021.

Tento padlý politik ČSSD dostal post šéfa antimonopolního úřadu jako trafiku, přestože se dané problematice nikdy nevěnoval a nerozuměl jí. Teď končí ostudou, ale třeba někde vysoko už se pro něj připravuje další trafika, například ve formě nějaké voňavé ambasády tisíce mil odtud, už jen proto, aby ho náhodou nenapadlo vykládat nějaké historky z natáčení.

Soutěž z kategorie trapné divadlo

Pro méně informované musím dodat, že do čela tohoto úřadu od svého vzniku v roce 1996 byl vždy vládou navržen a prezidentem jmenován člověk, který byl výsledkem politické dohody lidí, kteří v dané době drželi v ruce moc (nejen politickou). Nyní se však rozhodlo, že se předseda ÚOHS bude vybírat ve výběrovém řízení!

Ano, na první pohled to vypadá, že končí staré pořádky, že úřad konečně povede ten nejlepší z nejlepších, ne nějaká loutka. Jenže než začala tato nová hra, objevila se informace, že soutěž bude jen divadlo, vše už je dohrané, protože prezident Miloš Zeman si přeje, aby šéfem antimonopolního úřadu se stal současný náměstek ministra vnitra Petr Mlsna (42).

Ten je sice zkušený legislativec a úředník, ale odborně se zviditelnil zejména při ostudné policejní reorganizaci či jako funkcionář v českém fotbalu, ne v oblasti soutěžního práva.

Petr Mlsna, náměstek ministra vnitra a expert na ústavní právo.

Ale zpět ke hře, do níž se přihlásilo 11 lidí. Seznam je oficiálně tajný, což považuji za nesmysl, protože když už si hrajeme na transparentnost, tak ať lidé vědí, kdo se do soutěže hlásí. Problém ale nastal ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že navzdory všem spekulacím o budoucím vítězi se přihlásilo i pár odvážných, kteří – minimálně odborně – daleko převyšují favorita Hradu. (Nemám na mysli exministra Vladimíra Kremlíka.)

Možná, že ti, kdo vymysleli, že šéfa ÚOHS určí soutěž, si při zkoumání seznamu kandidátů rvou vlasy, a pokud se nechtějí vzepřít přání hlavního personalisty republiky, budou muset toto trapné divadlo dohrát až do konce.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by měl vést odborník a zároveň manažer, někdo, kdo tu problematiku reálně zná, kdo se jí reálně věnoval, ať již v legislativě, nebo přímo na úřadu nebo v rámci odborné diskuse. Ta materie je velmi široká. Jde v neposlední řadě i o morální integritu takové osoby a její celkovou důvěryhodnost a samozřejmě i o její psychickou odolnost. Vzhledem k připravovaným tendrům bude důležitá i otázka prověření bezpečnostních aspektů. Ale tam stát umí, o tom netřeba mít pochybnosti,“ napsal na Facebook k soutěži o předsedu ÚOHS známý pražský právník Gabriel Achour.

S jeho názorem, až na to poslední tvrzení, nelze polemizovat. Kdo se stane Smolíčkem pacholíčkem, kdo si vyslechne větu Člověče, nezlob se! a zda monopol na výběr šéfa ÚOHS zůstane i nadále ve stejných rukou, se dozvíme už za pár dnů. 

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...