Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LÉKO: Výběr šéfa Českých drah: Jen ne širokopásmového krále!

Názory

  5:00
Minulý týden jsme si připomínali útok islamistických teroristů v USA. Od té doby všem událostem, které nastanou 11. září, lidé chtě nechtě přisuzují zvláštní význam s vážným přesahem do budoucnosti. Loni 11. září byl odvolán generální ředitel Českých drah (ČD) Pavel Krtek. A od tohoto dne se datuje začátek personálního chaosu, který v této státní akciové společnosti trvá více než rok.

Rychlík Interpanter Českých drah foto: České dráhy

Krtek (49) je odborníkem na finance a v čele národního železničního dopravce vydržel úctyhodné čtyři roky. A podniku se pod jeho vedením dařilo a hlavně se mu povedlo v roce 2015 obnovit důvěru ratingové agentury Moody’s v České dráhy a následně o rok později po dvouletém úsilí dosáhnout zvýšení finančního ohodnocení podniku z Baa3, což je nebezpečný okraj propasti do spekulativního pásma, na bezpečný stupeň Baa2. Tuto pozici se podařilo uhájit i v dalších letech.

Krtek byl odvolán bez uvedení důvodu. Prý se tak usnesla dozorčí rada. Nikdo z členů tohoto kontrolního orgánu s ním nehovořil ani před oznámením rozhodnutí, ani po něm. Zajímavá firemní kultura…

Do čela ČD byl hned zvolen Miroslav Kupec (60), zkušený manažer, který na drahách pracuje od roku 2013 a do představenstva se propracoval koncem roku 2016. Jenže jako generální ředitel dlouho ve funkci nevydržel, po devíti měsících byl letos 10. června odvolán. Důvodem byla podle slov mluvčího ČD „ztráta důvěry založená na režimových informacích bezpečnostních složek, z nichž některé již byly předány orgánům činným v trestním řízení“.

„Rozhodnutí dozorčí rady Českých drah odvolat ředitele respektuji. K jeho řízení Českých drah jsem měl výhrady. Následovat bude otevřené výběrové řízení, které doplní představenstvo o dva členy. Předpokládám, že to bude v krátkém čase. Naším cílem jsou stabilní a prosperující České dráhy,“ napsal na Twitter v den odvolání Kupce ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Jenže po odvolání Kupce nastal problém, protože Moody’s 18. června vydala varování před možným snížením ratingu s tím, že České dráhy od září 2018, po odvolání Krtka a následně i Kupce, začaly být řízeny politicky. Agentura Moody’s je konzervativní organizace, chce mít ve vedení ČD za partnery kompetentní manažery s prestižním vzděláním a mezinárodními zkušenostmi, ne funkcionáře, ne politiky, kteří nehovoří cizími jazyky.

Je třeba připomenout, že na Českých drahách, kam patří zisková dcera ČD Cargo (vytváří čtyřicet procent tržby skupiny), pracuje zhruba 23 tisíc lidí a po České poště je druhým největším státním podnikem v zemi. Navíc aktuální dluh podniku se pohybuje kolem 33 miliard korun, převážně půjčených prostřednictvím dluhopisů. Takže není jedno, kdo ČD v budoucnu povede.

Od výše citovaného tweetu ministra dopravy uplynuly více než tři měsíce a České dráhy stále nemají šéfa. Proslýchá se, že výběrová komise má nového ředitele určit už příští týden. Lze jen doufat, že se jím nestane žádný parašutista, po uši zadlužený politicky širokopásmový obědový král bez bezpečnostní prověrky, který bude pracovat pouze v zájmu soukromých finančních skupin a developerů. Takových už v představenstvu ČD bohužel sedělo několik.

Nový šéf podniku totiž hned po nástupu bude muset vybojovat mnoho bitev právě s těmi, kdo chtějí z Českých drah vytáhnout vše, co je hodnotné, a komu je úplně jedno, že na konci bojů národnímu dopravci zůstanou jen problémy, dluhy a vožení lidí zadarmo.

Nastává boj o privatizaci ČD Cargo, boj o osud dcery ČD Telematika, boj o to, od koho se objednají vlaky za desítky miliard, boj o finančně lukrativní opravárenství, boj o miliardové zakázky zabezpečovacího systému ECTS, boj o zbytné pozemky v Praze, v Brně a jinde, boj o poradenské služby a podobně. Proto přejme výběrové komisi hodně štěstí!

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat